Czy taki poziom prób wątrobowych jest nieprawidłowy u dziecka?

Co ma wpływ na podwyższony Aspat u 2.5 letniego dziecka w pierwszym badaniu 44 norma 34 drugie badanie 48 norma 33 wyniki z dwóch różnych loboratoriów, reszta prób watrobowych w normie. Córka chorowała na covid I jest alergiczką.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka. Każdy rodzic odczuwa strach i lęk przed chorobami, które mogłyby wystąpić u jego pociechy.

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani badania kontrolne córce, również oznaczanie poziomu prób wątrobowych. U dzieci, zwłaszcza małych te wartości mogą często odbiegać od norm, gdzie nie musi to świadczyć o pewnej jednostce chorobowej, czy poważniejszym schorzeniu. Bardzo często podwyższona wartość AST oraz ALT u dziecka mogłaby wynikać z niewłaściwej diety, bądź spożywaniem wysoko przetworzonych i bogatych w tłuszcze i węglowodany produktów. Ważne jest również, czy towarzyszą przy tym pewne objawy, jak kolki, bóle brzucha, nudności, czy wzdęcia, a także zmieniony kolor skóry i ciemna barwa moczu.

Przedstawione przez Panią wyniki badań prób wątrobowych nie odbiegają bardzo od ustalonej normy referencyjnej. Istnieje przypuszczenie, że takie podniesione wartości mogłyby pojawić się po przebytej infekcji Covid-19. Często zdarza się, że poziom prób wątrobowych utrzymuje się wysoko po zakażeniu koronawirusem. Jest to jednak stan przejściowy, gdzie w pewnej nieodległej przyszłości, można by było powtórzyć badania oraz dodatkowo wykonać USG jamy brzusznej, żeby wykluczyć inne schorzenia.

W razie wątpliwości proponujemy skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby ocenił dokładnie poszczególne wyniki badań dziecka.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce

https://zdrowie.parenting.pl/zdrowa-watroba-mikstura

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.