Dlaczego moje próby wątrobowe się podniosły?
Dzień dobry. W sierpniu podczas rutynowych badań wyszły mi podwyższone próby wątrobowe. Alat, Aspat i GGTP. Birubina była w normie. Zrobiłam usg i oprócz naczyniaka którego kontroluje od kilku lat nie stwierdzono nic. Dodam że od maja brałam pramolan, jednak lekarz kazał mi odstawić i stosować 3 razy dziennie essentiale forte IPO miesiącu skontrolować wyniki. Jednak po tym czasie próby wątrobowe się podniosły. Więc wykonałam jeszcze badanie HCV i HBS. Jednak nic nie wykazały. Od czego mogą wzrastać? Dodam że do maja przez 2 lata brałam naraye jednak jeszcze w kwietniu wyniki były bardzo dobre. Już nawet lekarz nie wie w jakim kierunku iść. Proszę o nakierowanie mnie co dalej robić.

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Doskonale rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonywane są kontrolne badania wątroby.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację u lekarza hepatologa. Specjalista po analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu. Istotnym byłoby powtórzenie USG jamy brzusznej, a także wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem. Dodatkowo warto byłoby wykonać panel wątrobowy z surowicy krwi. Taka diagnostyka pozwala wykryć choroby wątroby na tle autoimmunologicznym, a także stopień uszkodzenia wątroby.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy
https://portal.abczdrowie.pl/ggtp
https://portal.abczdrowie.pl/autoimmunologiczne-zapalenie-watroby