Dlaczego moje próby wątrobowe się podniosły?

Dzień dobry. W sierpniu podczas rutynowych badań wyszły mi podwyższone próby wątrobowe. Alat, Aspat i GGTP. Birubina była w normie. Zrobiłam usg i oprócz naczyniaka którego kontroluje od kilku lat nie stwierdzono nic. Dodam że od maja brałam pramolan, jednak lekarz kazał mi odstawić i stosować 3 razy dziennie essentiale forte IPO miesiącu skontrolować wyniki. Jednak po tym czasie próby wątrobowe się podniosły. Więc wykonałam jeszcze badanie HCV i HBS. Jednak nic nie wykazały. Od czego mogą wzrastać? Dodam że do maja przez 2 lata brałam naraye jednak jeszcze w kwietniu wyniki były bardzo dobre. Już nawet lekarz nie wie w jakim kierunku iść. Proszę o nakierowanie mnie co dalej robić.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Doskonale rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonywane są kontrolne badania wątroby.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację u lekarza hepatologa. Specjalista po analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu. Istotnym byłoby powtórzenie USG jamy brzusznej, a także wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem. Dodatkowo warto byłoby wykonać panel wątrobowy z surowicy krwi. Taka diagnostyka pozwala wykryć choroby wątroby na tle autoimmunologicznym, a także stopień uszkodzenia wątroby.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

https://portal.abczdrowie.pl/ggtp

https://portal.abczdrowie.pl/autoimmunologiczne-zapalenie-watroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.