Dlaczego biel oczu jest żółta?

Dzień dobry, ostatnio zauważyłam zażółcone bialka oczu i może delikatnie skórę. Zrobiłam pakiet watrabowo-trzustkowy w tym bilirubinę. Wszystkie badania w normie. Czy mogę mieć żółtaczkę, problemy z watraba lub trzuską mimo prawidłowej bilirubiny?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany z nagłą zmianą zabarwienia skóry oraz oczu. Taka dolegliwość może mieć wiele przyczyn, gdzie nie zawsze musi oznaczać czegoś niepokojącego.

Bardzo dobrze, że wykonała już pewne badania, które powinny wykluczyć bądź potwierdzić poważniejsze schorzenia.

Nie wspomniała Pani, czy w ostatnim czasie chorowała na jakieś przypadłości, a także, czy przyjmuje pewne leki.

Zażółcenie białek oczu może sugerować, że coś nieprawidłowego dzieje się z wątrobą lub drogami żółciowymi. Najczęściej taka barwa mogłaby świadczyć o stanach zapalnych wątroby lub jej stłuszczeniu, w wyniku czego dochodzi do podwyższenia stężenia bilirubiny.

Do głównych przyczyn takiej specyficznej dolegliwości można by zaliczyć: żółtaczkę, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, marskość oraz stłuszczenie tego narządu, a także w niektórych przypadkach guzy wątroby.

Z racji pewnej odległości, bardzo trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia oraz wskazać przyczynę takiego stanu. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem gastrologiem lub internistą. Specjalista po badaniu przedmiotowym, zdecyduje o dalszych krokach i diagnostyce.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/sygnaly-swiadczace-o-zniszczonej-watrobie/2

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.