Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam tą żółtą biegunkę?

Mam spore problemy z żołądkiem. Zażywam Polprazol 20 mg bo mam zdiagnozowany refluks. Miałam gastroskopie, która wykazała zapalenie opuszki dwunastnicy. USG wykazało stłuszczenie wątroby. Ostatnio dowiedziałam się również, że mam insulinooporność (stan przedcukrzycowy), od 3 dni biore metformine, Glucophahe XR 750 mg. Zmagam się z silnymi biegunkami o jasnożółtym kolorze. Pojawiała się już przed braniem metforminy. Co moze być przyczyną? Test na helicobacter pylori ujemny. Mam 24 lata. Proszę o pomoc
KOBIETA, 24 LAT 8 miesięcy temu

Przeciwwskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie wykonywane na przewodzie pokarmowym. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jasnożółty kolor stolca wskazuje na problemy związane z trzustką lub wątrobą – w Pani przypadku pewnie stłuszczenie wątroby jest przyczyną tej dolegliwości. Stłuszczenie wątroby to choroba, która dotyka m.in. osoby z zaburzeniami lipidowymi, nadużywające alkoholu oraz osoby chore na cukrzycę. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy.

Choroby wątroby powodują zaburzenie produkcji i przemiany żółci, która wędruje (choć nie powinna) do jelita i tam barwi stolec na żółto. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

Proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem, warto też powtórzyć USG jamy brzusznej oraz wykonać próby wątrobowe i przede wszystkim – wspierać chory organ dietą – niestety należy niezwłocznie zniwelować udział tłustego nabiału, czerwonego mięsa i smażonych potraw w diecie, a także wyeliminować alkohol. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem, znajdzie tu Pani więcej wskazówek dietetycznych: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-watrobowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy