Dlaczego oddaję żółte stolce?

Cześć. Od 2 miesięcy robię żółtawą kupę, teraz jakiś okres bardziej pomarańczowa niż żółtawa. Dzieje się to od biwaku na którym upiłem się do nieprzytomności. Jestem na diecie wątrobowej od miesiaca. Od 6 dni biorę essentiale Mac bo lekarz podejrzewa wątrobę. Miałem żółte oczy które już mi schodzą. Wszystkie wyniki nawet te trzustkowe są w normie. Jedyne co to robiłem 3 razy badania krwii i tak: pierwszego razu bilirubina 2,67 drugiego 3,05 o bilirubina z dzisiaj 2,59. Reszta wyników w normie. Lekarz zalecił tez kefiry maślanki i probiotyk na odbudowanie flory bakteryjnej bo czasami jeździ mi w jelitach. Moje pytanie brzmi, czy to na pewno wątroba? Co jeszcze mogę zrobić by poczuć się lepiej? Znajoma miała podobny przypadek i poleca Kreon travix, dodam, ze nie za bardzo wiem czy mój stolec jest tłuszczowy czy po prostu tylko żółty. Czasami są w nim resztki jedzenia jak np mak, czy skórka papryki (a przynajmniej była bo od miesiaca trzymam dietę) pokluwa mnie w prawym boku, czasami tez w lewym pod żebrami i pod mostkiem. Proszę o pomoc. Chłopak 24 lata :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podwyższona bilirubina (czyli powyżej 1,1 mg/dl) wraz z zażółceniem skóry czy białkówek oczu wskazuje na uszkodzenie wątroby – prawdopodobnie na skutek przedawkowania alkoholu (alkoholowe zapalenie wątroby lub alkoholowe stłuszczenie wątroby). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alkoholowe-choroby-watroby. W takiej sytuacji oczywiście wskazana jest dieta, a także całkowite zrezygnowanie z używek, zwłaszcza z alkoholu. Tutaj znajdzie Pan więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi. Pomocniczo w regeneracji stosowana jest sylimaryna, którą zalecił Panu lekarz, natomiast lek Kreon Travix polecany jest osobom z zaburzeniami pracy trzustki. Żółte stolce mogą rzeczywiście wskazywać na problemy z trzustką, ale pojawiają się także przy chorobach wątroby.

Jeżeli zatem ma Pan wątpliwości, czy powodem złego samopoczucia i żółtych stolców jest wątroba, to sugeruję wizytę u gastrologa. Warto także wykonać tzw. profil wątrobowy, obejmujący badania: ALT, AST, ALP, GGTP. To pozwoli na ocenę stanu narządu. O badaniach traktuje ten materiał, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy. Konieczne będzie także wykonanie USG jamy ustnej. Gastrolog pokieruje zarówno diagnostyką, jak i dalszym leczeniem, dlatego też zachęcam do skonsultowania się ze specjalistą.

O dolegliwościach wątroby i symptomach, jakie daje, może Pan przeczytać także tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorej-watroby-przyczyny-symptomy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej