Dlaczego dziecko oddaje żółte stolce?

Witam mój syn ma 15 lat. Jest bardzo aktywnie fizyczny. Od pół roku ma problem z żółtymi stolcami. Występują też bóle w nadbrzuszu odrazu po przebudzeniu, ale to bardzo rzadko. Syn 3 miesiące temu miał robioną gastroskopię zdiagnozowano u niego refluks przełykowo-żołądkowy. Wszystkie możliwe badania krwi wyszły ok. Syn od pół roku bardzo dużo je w pół roku przytył 10 kg. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn wydalania żółtego stolca może być wiele. Jeżeli chodzi o chorobowe powody takiego stanu rzeczy, to należą do nich przede wszystkim trudności z odprowadzaniem żółci, co z kolei przekłada się na np. problemy z wątrobą, choroby pęcherzyka żółciowego, a także dolegliwości związane z organem trzustki.

Inną przyczyną może być nadmierne spożywanie produktów, które zawierają beta-karoten. Należy do nich przede wszystkim marchewka, ale zawiera go również szpinak, jarmuż, morele, czy natka pietruszki. W takim przypadku, zmniejszenie spożywania takich produktów, wpłynie na kolor stolca.

Zalecamy zbadanie chłopca pod kątem występowania chorób wątroby i trzustki.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-zoltego-stolca

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolte-stolce-a-zolciowe-zapalenia-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.