Dlaczego moje stolce bywają żółte?

Jakiś czas temu mam biegunki. Udałam się do lekarza jednak nie zalecił mi jakichś podstawowych badań. Bardzo dużo razy w ciągu dnia miałam wodniste biegunki, później był spokój i tydzień później znow. Jednak nie była wodnista. Lekarz zalecił dietę wątrobową z wyłączeniem glutenu i laktozy. Nie odżywiałam się wcześniej zdrowo. Dodatkowo dostałam tabletki na drobnoustroje, mam wrażenie, że źle się po nich czuję. I po tych tabletkach czuję potrzebę wypróżniania się. Nie mam biegunek ale stolec jest dosyć rzadki, co jakiś czas tak jakbym miała zaparcia ale jednak nie ... kolor stolca jest żółty l, mimo iż unikam tłuszczu i smażenia na patelni. Raczej gotuję mięso lub jak już coś to zapiekam w piekarniku. Poproszę o jakąś poradę

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

rzadki i żółty stolec często świadczy o problemach z wątrobą i trzustką. Należą do nich przede wszystkim: marskość wątroby, jej zapalenie, kamica żółciowa, czy zapalenie dróg żółciowych.

Powodem może być również tzw. biegunka tłuszczowa, która trwa do nawet 4 tygodni. Tworzy się na skutek problemów z trawieniem i ograniczonym wchłanianiem tłuszczy. Zazwyczaj pomocna się tu okazuje się odpowiednia, lekkostrawna dieta.

Jeżeli problem nie mija, to powinna Pani wykonać badania, takie jak morfologia krwi, badanie próbki kału, oraz ewentualnie USG wątroby i trzustki. Pozwoli to ustalić, czy problem nie jest związany z tymi organami.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w materiałach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-miewam-czeste-wodniste-stolce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moj-stolec-jest-zolty

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-stolec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.