Dlaczego mój kał jest koloru żółtego?

Witam mam 27 lat od dawna cierpię na biegunki i zaparcia, dodam że kal jest luźnej konsystencji jasno brązowy, bardziej podchodzi pod kolor żółty, zaczolem sporzywac błonnik rana i Wieczorem, jest poprawa bo stolce nie są luźne wodniste tylko są to uformowane stolce z tym że żółte, kiedyś stosowałem xifaxan który lekarz przepisał i po tym było wszystko ok, z tym że miałem go na tydz po wykorzystaniu xifaxanu wszystko wróciło, wtedy za czołem właśnie pić ten błonnik, tylko że kal jest żółty, prawie, brzuch nie boli żadnych innych objawów, bardzo proszę o odp

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednorazowe żółte zabarwienie stolca u osoby dorosłej nie jest powodem do niepokoju i najczęściej ma związek z dietą.

Jeśli jednak żółty kał utrzymuje się przez dłuższy czas, to może to świadczyć o jednostkach chorobowych związanych z układem pokarmowym. Najczęściej przyczyną żółtych stolców są choroby wątroby oraz choroby trzustki. Żółte zabarwienie kału często wynika z obecności niestrawionego tłuszczu, dlatego stolce te nazywane są stolcami tłuszczowymi. Takie stolce występują również z powodu zaburzonej pracy jelit, mukowiscydozy oraz chorób związanych z pęcherzykiem żółciowym.

O stanie chorobowym świadczy nie tylko samo zabarwienie stolca, ale również objawy towarzyszące, takie jak biegunki, zaparcia, bóle brzucha, nudności czy wymioty. Zachęcamy Pana do wizyty u lekarza rodzinnego oraz wykonania podstawowych badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Na ich podstawie lekarz będzie mógł wystawić diagnozę.

Przyczyny żółtego stolca oraz diagnostyka została opisana w naszym artykule pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-stolec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.