Dlaczego moje stolce są raczej luźne?

Dzień dobry, mam 20 parę lat. Od jakiegoś miesiąca wypróżniam się min. raz dziennie. Jest to zwykle po przebudzeniu, stolec ma luźną postać. Po posiłku czasem, ale nie zawsze pojawi się biegunka. Bólu brzucha jakiegoś nie odczuwam. Jedynie co mnie niepokoi to ta luźna postać stolca, zwłaszcza,że właśnie od jakiś 2 miesięcy zaczęłam zdrowo się odżywiać z racji zaburzeń hormonalnych, podejrzenia o insulinooporność (jestem senna po posiłkach, zwłaszcza rano) Jak dobrze pamiętam nie miałam takiego problemu te parę miesięcy temu, wypróżniałam się kilka razy dziennie, ale postać stolca nie budziła niepokoju. Może jem za dużo błonnika? Gdzie powinnam udać się o pomoc? Do kogo?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli nie doskwierają Pani bóle brzucha, to niewykluczone, że jedynym powodem pojawienia się luźnych stolców jest zmiana diety – większa ilość błonnika w diecie, a także zwiększenie podaży płynów może przyspieszać pasaż jelitowy. Jeżeli jednak ilość stolców na dobę nie przekracza dwóch i nie towarzyszą temu dodatkowe dolegliwości, nie pojawia się też krew ani śluz, a wątpliwości nie budzi także forma czy kolor stolca, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.

Zachęcam do zapoznania się z tymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/bristolska-skala-uformowania-stolca oraz https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonała Pani badania kontrolne, w tym podstawowe badania moczu i kału, a z krwi oznaczyła także poziom hormonów tarczycowych. Poza TSH warto sprawdzić poziom fT3 i fT4.

Wśród chorób, które mogą manifestować się zbyt dużą częstotliwością wypróżnień wyróżnia się zespół jelita nadwrażliwego, celiakię, a także choroby ogólnoustrojowe, takie jak np. nadczynność tarczycy,

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rozwolnienie-przyczyny-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.