Co mam robić z luźnymi stolcami?

Witam, mam problem od dłuższego czasu z luźnymi stolcami. Codziennie rano mam luźne stolice (nie biegunki), bardzo często boli mnie tez brzuch. I już tylko jak poczuje ze zaczyna mnie bolec od razu panikuje. Ogolnie jestem dość nerwowa osoba, jem nie zawsze zdrowo ale myśle ze odżywiam się „normalnie”. Czy może być u mnie jakiś poważniejszy problem? Stolce w takiej postaci występują prawie codziennie, dlatego mnie to martwi. Biegunki tez występują myśle ze czesciej niż powinny. Proszę o jakieś rady.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki skieruje Pana na szczegółowe badania. Nie zawsze luźne stolce są powodem do obaw. Być może wystarczy jedynie zmiana diety, jeżeli okaże się, że luźne stolce pojawiają się na skutek zażywania niektórych produktów, tj. ostre przyprawy czy nadmierna ilość produktów mlecznych. Niemniej jednak, konieczna jest konsultacja lekarska, w celu wykluczenia poważniejszych chorób, do których można zaliczyć zespół jelita drażliwego, celiakię, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Do czasu wizyty u lekarza w celu złagodzenia objawów, należy pić dużą ilość płynów i przestrzegać odpowiedniej diety, ograniczając spożywanie ostrych przypraw, fast foodów czy alkoholu. Warto również pamiętać o tym, żeby spożywać mniejsze, ale częstsze porcje pokarmów, niż jeden duży posiłek w ciągu dnia.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dostępnym na abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi specjalistów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-takie-luzne-stolce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nagle-zaczelam-miec-luzne-stolce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-a-mozliwosc-wystepowania-chorob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.