Dlaczego miewam te luźne stolce mając 22 lata?

Od pewnego czasu zauważyłem u siebie czeste występowanie luźnych stolców. Nie jest to biegunka, jednakże nie jest to w pełni uformowany stolec. Co więcej, Zauważyłem również że cały proces trawienia zdecydowanie przyspieszył i w niedługim czasie wydalam w postaci luźnego stolca to, co zjadłem kilka godzin wcześniej. Nie mam żadnych innych objawów jak np ból brzucha etc. Jednakże jestem zaniepokojony, bo nigdy wcześniej nie zdarzały mi się regularnie takie rzeczy.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

luźne stolce mogą mieć wiele różnych przyczyn. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojej diecie, ponieważ luźne stolce bywają skutkiem nieodpowiedniego odżywiania. Jeśli po zmianie sposobu odżywiania nadal będą występować, to wskazana byłaby wizyta u lekarza.

Przyczyną luźnych stolców może być bowiem zespół jelita drażliwego, zakażenia pasożytnicze, nietolerancje pokarmowe, a także stres i czynniki emocjonalne. Dobrze by było wykonać badania krwi oraz badanie kału, a jeśli lekarz zaleci, to także kolonoskopię lub gastroskopię.

Inne pytania o luźne stolce umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nagle-zaczelam-miec-luzne-stolce,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-nastolatki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-a-nerwica.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.