Dlaczego mam tą wodnistą biegunkę?

Dzień Dobry , Od jakiegoś czasu zauważyłam że wypróżnianie ( stolec) jest inny , nie normalnej konstytencji , tylko takie jak biegunka , wodniste , nie wiem co się dzieje , czy to może być też od tego co się spożywa ? Czy to coś z jelitami ? Kobieta 41

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zmieniła się tylko konsystencja Pani stolca, ale nie są to biegunki (nie oddaje Pani stolca więcej niż 3 razy na dobę), wówczas niekoniecznie musi to być powód do niepokoju.

Natomiast faktycznie zmiana konsystencji stolca – jeśli nie towarzyszą temu dodatkowe dolegliwości w postaci bólu brzucha, wzdęć i innych – mogą świadczyć o zmianach w diecie, niekoniecznie korzystnych. Na formę stolca wpływa także ilość wypijanych w ciągu dnia płynów czy spożywanie produktów wysoko przetworzonych, zażywanie niektórych leków czy stres.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na to pytanie, być może okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nagle-zaczelam-miec-luzne-stolce.

Na wszelki wypadek warto jednak zgłosić się do internisty – kał, jaki oddajemy, powinien być miękki, ale uformowany, wodniste stolce mieszczą się poza skalą prawidłowej postaci stolca.

Warto wykonać badanie kału lub posiew, który może wskazać, czy przyczyną problemu nie jest zakażenie o charakterze pasożytniczym lub grzybiczym czy infekcje bakteryjne. Poza tym konieczne jest wykonanie podstawowych badań morfologicznych krwi, a lekarz z przychodni POZ powinien zadecydować o ewentualnej konieczności skierowania Pani do gastrologa.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bristolska-skala-uformowania-stolca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.