Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufaniaWitam,

niestety podała Pani za mało informacji – jakie tabletki Pani zażywa, od jak dawna oraz kiedy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Warto jednak wiedzieć, że brak krwawienia z odstawienia nie musi być niczym niepokojącym – jeżeli testy ciążowe wykluczają ciążę, to możliwe, że zażywane hormony spowodowały, iż przyrost endometrium jest zbyt mały, by konieczne było złuszczenie się go w postaci krwawień.

Zażywanie pigułek antykoncepcji hormonalnej sprawia, że menstruacja nie występuje – mówimy o krwawieniu z odstawienia, będącym sztucznie wywołaną reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi. Być może odpowiedzi ekspertów na podobne pytania rozwieją Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-a-ryzyko-ciazy.

Natomiast białe upławy mogą wskazywać np. na infekcję intymną o charakterze grzybiczym. Jest to bardzo częsta przypadłość dotykająca kobiety – zwłaszcza podczas stosowania antybiotykoterapii czy zażywania pigułek hormonalnych. Jeżeli zaobserwowała Pani jakieś dodatkowe objawy w postaci pieczenia, swędzenia, bolesności podczas stosunków, to proszę skonsultować się z ginekologiem.

Odsyłam do artykułów na temat drożdżycy pochwy, mam nadzieję, że okażą się przydatne: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-pochwy, a także https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-grzybicy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy