Co może być przyczyną takiego stolca?

co jest powodem grudkowatego stolca , składającego się z twardych jakby sporych fasolek. stolec powoduje silne bolesne zaparcia ? Jak temu zapobiec . sytuacja ta utrzymuje się drugi miesiąc .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

postać stolca klasyfikuje tzw. bristolska skala uformowania stolca. Jest to podział kału na 7 głównych typów, które mogą wskazywać na konkretne problemy. Typ 1 to właśnie małe grudki, wielkości orzecha, trudne do wydalenia i świadczące po prostu o zaparciach.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bristolska-skala-uformowania-stolca.

Do najczęstszych przyczyn zaparć należy nieprawidłowa, uboga w błonnik dieta, a także niska aktywność fizyczna i zbyt mała podaż wody. Często wystarczy zmienić nawyki, by problem ustąpił.

Proszę zwrócić uwagę, czy w okresie, w którym pojawiły się problemy z wypróżnieniami nie uległa zmianie Pana dieta czy tryb życia. Jeżeli nie, to warto zgłosić się do lekarza, ponieważ zaburzenia wydalania mogą świadczyć m.in. o zwężeniu światła kanału odbytu, powodującego problemy z wypróżnieniem się. W tym celu wskazane byłoby wykonanie kolonoskopii, która może wskazać źródło dolegliwości.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem oraz https://portal.abczdrowie.pl/brzuch-jak-balon-i-nieustanne-uczucie-dyskomfortu-zla-dieta-to-tylko-jedna-z-przyczyn.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.