Czy to normalna ilość wypróżniania się w tygodniu?

Witam. Chirurg zdiagnozował u mnie hemoroidy, które po badaniu per rectum, zgodnie z zaleceniem, leczyłam Posterisanem. Średnio wypróżniam się ok. 3 razy w tygodniu. Czasem przy trudnym wypróżnianiu pojawia się niewielka krew na srolcu oraz spora ilość śluzu na papierze. 1.Czy jest to normalna ilość wypróżniania się w tygodniu? Czy jest się czym martwić jeśli chodzi o wypróżnianie i ewentualne choroby? Dodam, że po kuracji na hemoroidy, wyniki badania krwi były w normie. Dzisiaj po raz pierwszy po tłustym posiłku pojawił się olowkowaty stolec. Czy jest to powód do dużego niepokoju? Dodam, że wyjątkowo po tłustym posiłku byłam najpierw raz w toalecie i tam stolec był normalny, a wieczorem pojawił się olowkowaty z niestrawiona reszta pokarmu. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

dorosły, zdrowy człowiek powinien teoretycznie wypróżniać się raz na dobę lub raz na kilka dób, pod warunkiem, że stolec oddawany jest bez wysiłku i ma prawidłową postać. W Pani przypadku można mówić o zaparciach – zwłaszcza, że wspomina Pani o trudnych wypróżnieniach, prowadzących do niewielkich krwawień, którym towarzyszy śluz. Śluz w kale nie jest niczym niepokojącym – w niewielkich ilościach może pojawiać się zarówno przy zaparciach, jak i przy biegunkach. W stolcu oddawanym regularnie, bez większego wysiłku nie powinien być jednak zauważalny.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/regularne-wyproznianie-sie-dlaczego-jest-tak-wazne-i-o-czym-swiadczy-jego-brak.

Niewykluczone, że skutkiem zaparć są hemoroidy, dlatego poza leczeniem zachowawczym w postaci stosowania maści, kremów czy czopków na hemoroidy wskazana byłaby zmiana diety i/lub trybu życia tak, by defekacja przebiegała sprawnie i bez trudu. W tym celu warto uważnie przeanalizować dietę – zaparciom, a co za tym idzie, hemoroidom, sprzyja uboga w błonnik dieta, niewielka ilość płynów, przetworzona, smażona, tłusta żywność czy słodycze. Odpowiednia ilość wody, aktywność fizyczna i błonnik pokarmowy oraz duże ilość zwłaszcza świeżych warzyw powinny wpłynąć pozytywnie na perystaltykę jelit i wyeliminować problem zbyt rzadkiego oddawania stolca.

Więcej informacji na temat profilaktyki hemoroidów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-dieta-zapobiegajaca-powstawaniu-hemoroidow-istnieje.

Jeśli problem nie zniknie, a ołówkowate stolce nadal będą się pojawiać, warto zgłosić się do proktologa. Specjalista może uznać za konieczne wykonanie badania endoskopowego jelit – np. kolonoskopii, by upewnić się, że przyczyną problemu nie jest np. polip jelita grubego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty