Czy to normalna ilość wypróżniania się w tygodniu?

Witam. Chirurg zdiagnozował u mnie hemoroidy, które po badaniu per rectum, zgodnie z zaleceniem, leczyłam Posterisanem. Średnio wypróżniam się ok. 3 razy w tygodniu. Czasem przy trudnym wypróżnianiu pojawia się niewielka krew na srolcu oraz spora ilość śluzu na papierze. 1.Czy jest to normalna ilość wypróżniania się w tygodniu? Czy jest się czym martwić jeśli chodzi o wypróżnianie i ewentualne choroby? Dodam, że po kuracji na hemoroidy, wyniki badania krwi były w normie. Dzisiaj po raz pierwszy po tłustym posiłku pojawił się olowkowaty stolec. Czy jest to powód do dużego niepokoju? Dodam, że wyjątkowo po tłustym posiłku byłam najpierw raz w toalecie i tam stolec był normalny, a wieczorem pojawił się olowkowaty z niestrawiona reszta pokarmu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dorosły, zdrowy człowiek powinien teoretycznie wypróżniać się raz na dobę lub raz na kilka dób, pod warunkiem, że stolec oddawany jest bez wysiłku i ma prawidłową postać. W Pani przypadku można mówić o zaparciach – zwłaszcza, że wspomina Pani o trudnych wypróżnieniach, prowadzących do niewielkich krwawień, którym towarzyszy śluz. Śluz w kale nie jest niczym niepokojącym – w niewielkich ilościach może pojawiać się zarówno przy zaparciach, jak i przy biegunkach. W stolcu oddawanym regularnie, bez większego wysiłku nie powinien być jednak zauważalny.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/regularne-wyproznianie-sie-dlaczego-jest-tak-wazne-i-o-czym-swiadczy-jego-brak.

Niewykluczone, że skutkiem zaparć są hemoroidy, dlatego poza leczeniem zachowawczym w postaci stosowania maści, kremów czy czopków na hemoroidy wskazana byłaby zmiana diety i/lub trybu życia tak, by defekacja przebiegała sprawnie i bez trudu. W tym celu warto uważnie przeanalizować dietę – zaparciom, a co za tym idzie, hemoroidom, sprzyja uboga w błonnik dieta, niewielka ilość płynów, przetworzona, smażona, tłusta żywność czy słodycze. Odpowiednia ilość wody, aktywność fizyczna i błonnik pokarmowy oraz duże ilość zwłaszcza świeżych warzyw powinny wpłynąć pozytywnie na perystaltykę jelit i wyeliminować problem zbyt rzadkiego oddawania stolca.

Więcej informacji na temat profilaktyki hemoroidów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-dieta-zapobiegajaca-powstawaniu-hemoroidow-istnieje.

Jeśli problem nie zniknie, a ołówkowate stolce nadal będą się pojawiać, warto zgłosić się do proktologa. Specjalista może uznać za konieczne wykonanie badania endoskopowego jelit – np. kolonoskopii, by upewnić się, że przyczyną problemu nie jest np. polip jelita grubego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.