Dlaczego mam jasny śluz w odbycie?

Witam. Mam 23 lata i od jakiegoś czasu, mam problem z normalnym załatwieniem się. Mam kazdego dnia śluz w odbycie, czasami koloru jasno kremowego, czasami pomarańczowy. Nie potrafie oddac stolca sama, czasami nie zalatwialam się kilka dni, po czym dostaje biegunki. Miałam robioną kolanoskopie, ktora nic nie wykazała, co moze mi dolegac? Czy taki sluz moze oznaczac powazna chorobe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani czy śluz wypływa samoczynnie z odbytu, czy też towarzyszy wypróżnieniu bądź pojawia się na stolcu. Niewątpliwie może to być niepokojący objaw, choć proszę pamiętać, że śluz w odbycie często podyktowany jest fizjologią.

W warunkach naturalnych produkowany jest w odbycie w celu ułatwienia defekacji – zapobiega powstawaniu ran i wpływa pozytywnie na sprawne i bezbolesne przemieszczanie się kału przez jelito grube. Nadprodukcja tej wydzieliny często występuje przy biegunkach i zaparciach, zatem jest to prawdopodobna przyczyna wystąpienia śluzu u Pani. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-kale-przyczyny-choroby.

Jeżeli kolonoskopia nic nie wykazała, a Pani nie towarzyszą bóle brzucha czy odbytu, świąd lub krew podczas wypróżniania się, to raczej można wykluczyć hemoroidy lub szczelinę odbytu, a także poważniejsze schorzenia związane np. z owrzodzeniami jelita czy nowotworami. Przy tych chorobach bowiem również może pojawić się pomarańczowa, czyli podbarwiona krwią wydzielina. Na początek warto spróbować uregulować rytm wypróżnień – lekkostrawna dieta, duża ilość błonnika pokarmowego, właściwe nawadnianie organizmu oraz spożywanie naparów z siemienia lnianego i suszonych śliwek. Tutaj natomiast przeczyta Pani o diecie wskazanej przy IBS, charakteryzującym się naprzemiennymi zaparciami i biegunkami: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego.

Jeżeli po zastosowaniu tych wskazówek dietetycznych problem nie ustąpi, to warto rozważyć ewentualność alergii pokarmowej, np. na gluten czy laktozę. Proszę zapoznać się z opiniami naszych ekspertów, wskazujących inne możliwe schorzenia powodujące wydzielanie śluzu z odbytu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-wyproznianiem-i-sluz-w-kale.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.