Czy możliwe, że te dolegliwości ze śluzem w kale są spowodowane przez stres albo przez niewłaściwe odżywianie (b. dużo pieczywa, dość sporo różnych słodyczy), niewłaściwy sposób jedzenia (popijam prawie po każdym gryzie), grzybicę, itp.? - Stres i nieprawidłowe odżywianie mogą wpływać na wydzielanie śluzu przez śluzówkę jelita grubego powodując jej nadprodukcję. To może rzeczywiście powodować biegunki śluzowe. Warto byłoby także określić czy powodem dolegliwości nie jest grzybica przewodu pokarmowego (posiew stolca na grzyby głównie drożdżaki).
Czy mam powody do zmartwienia? Co mam robić? - Jednak, aby dokładnie zdiagnozować stan jelita grubego radziłbym wykonać badanie kolonoskopowe. Najlepiej w tej sprawie udać się na konsultację do gastroenterologa.
Śluz wydzielany jest przez śluzówkę jelita. W niektórych sytuacjach, np. tych spowodowanych stresem, może dojść do zwiększenia wydzielania śluzu. Śluz w kale może wzbudzać pewien niepokój, zwłaszcza jeśli występuje razem z biegunką, krwią w stolcu czy ze stanem gorączkowym.
Jeśli chodzi o śluz w kale to przy zmiennym rytmie wypróżnień, tj. np. występowanie okresowo biegunki lub zaparcia, jego wzmożona produkcja po takim epizodzie jest rzeczą całkowicie normalną. Należy jedynie pilnować, aby jego ilość zmniejszała się z czasem. Może się do tego przyczynić właściwa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu.
Jeśli chodzi o przyczyny występowania nadmiernej ilości śluzu w kale, to jest ich wiele. Należą do nich np. infekcja bakteryjna lub pierwotniakowa, choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana m.in przepukliną, zrostami po operacjach czy ciałem obcym w przewodzie pokarmowym. Objawy takie mogą też powodować guzki krwawnicze czyli mówiąc potocznie hoemoroidy. Dodatkowo wtedy w okolicach odbytu pojawia się świąd i pieczenie oraz na papierze toaletowym może być widoczna krew. Dużo śluzu w kale znajduje się też przy obecności szczeliny odbytu czyli pęknięcia błony śluzowej końcowej części jelita pod wpływem jej nadmiernego rozciągania. Na ilość wydzielającego się śluzu mają też wpływ nietolerancja laktozy lub glutenu. Inne przyczyny to nowotwór (uwaga na ołówkowate stolce i wiek powyżej 50 lat) lub zespół jelita drażliwego.
W Pana przypadku spróbowałabym najpierw zmodyfikować lekko dietę np. poprzez picie dużej ilości płynów. W przypadku infekcji konieczne może być użycie antybiotyku. Przy guzkach krwawniczych i szczelinie odbytu warto zadbać o higienę okolic intymnych, używać specjalnego płynu do higieny intymnej oraz nie pocierać zbyt silnie ręcznikiem okolic odbytu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Plamienie i śluz w kale – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Brązowy śluz w kale przy zaparciach – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Śluz w kale - czy to normalne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Śluz w stolcu i uczucie przelewania – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Jak wyleczyć problem z wypróżnianiem? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Nieznaczne ilości krwi w kale – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Śluz w kale i luźny stolec – odpowiada Mgr Małgorzata Talaga-Duma
- WZJG a utrzymywania się śluzu w kale – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Śluz i krew w kale u 20-latki – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Krew w kale i bóle dołu brzucha – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Śluz w kale - czym jest, śluz w stolcu u dziecka, przyczyny
Śluz w kale nie jest objawem, który powinien być l
Zaparcia (obstrukcja, zatwardzenie) - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Zaparcia (obstrukcja, zatrwardzenie) to uciążliwa
Swędzenie (świąd) odbytu - przyczyny, dieta, leczenie, świąd odbytu u dzieci
Swędzenie odbytu (świąd odbytu) to problem, który