Problem z wypróżnianiem i śluz w kale

Od kilku/kilkunastu dni mam problem z wypróżnieniem się. Zamiast kału wydalam przeważnie śluz (praktycznie jest bezbarwny). Uczucie potrzeby wypróżnienia mam kilka razy w ciągu dnia, a nawet i czasem w nocy. Do tej pory wypróżniałem się regularnie i bez problemów (przeważnie raz dziennie). Cały czas słyszę też jakieś przelewanie się, bulgotanie w żołądku czy w jelitach. Towarzyszy temu nadmierne wydzielanie gazów (z tym jak i z bulgotaniem, głośnym kruczeniem mam problem od b. dawna, ale badania krwi i moczu nic nie wykazywały). Śluz pojawiał się sporadycznie (raz na kilka miesięcy) od kilku lat. W zasadzie brzuch mnie tylko lekko boli, jest jakiś dziwny, jakby był pełny, ból jest jakiś tępy. Zawsze jadłem dużo, ale od kilku miesięcy chyba jem zdecydowanie za dużo, zwłaszcza pieczywa. Potrafię prawie pół chleba w kanapkach wziąć do pracy (6-8 kromek). Mam 48 lat i zwykłem mówić, że mam żelazny żołądek, bo chociaż jem b. dużo to na to nie wyglądam (183 cm wzrostu, 85 kg wagi) i raczej nic mi nie szkodzi (jem wszystko i dużo). Pracę mam siedzącą. Od kilku miesięcy gorzej sypiam (zawsze miałem problem ze spaniem, ale teraz jest jeszcze gorzej). Może to być spowodowane bólem kręgosłupa (mam dyskopatię) albo i nie. Od ponad roku stałem się jakiś bardziej nerwowy niż byłem (może problemy z dorastającą córką). Dodam też, że od prawie zawsze miałem problem z grzybicą (chyba wrodzone po ojcu). Co wyleczę na stopach, w okolicach intymnych to po pewnym czasie znów się pojawia. Czy możliwe, że te dolegliwości ze śluzem w kale są spowodowane przez stres albo przez niewłaściwe odżywianie (b. dużo pieczywa, dość sporo różnych słodyczy), niewłaściwy sposób jedzenia (popijam prawie po każdym gryzie), grzybicę itp.? Niepokoję się trochę tym kałem i czasem myślę o tym najgorszym. Czy mam powody do zmartwienia? Co mam robić? Dzisiaj czuję się zdecydowanie lepiej. Śluz raczej się nie pokazuje. Lepiej spałem. Mniej jem, nie jem słodyczy. Zauważyłem, że w trakcie jedzenia kanapki, jak tylko jedzenie trafi do żołądka, to od razu zaczyna się głośne mruczenie. Może to tylko jakąś niestrawność albo wirus. Proszę o poradę. Dziękuję

Czy możliwe, że te dolegliwości ze śluzem w kale są spowodowane przez stres albo przez niewłaściwe odżywianie (b. dużo pieczywa, dość sporo różnych słodyczy), niewłaściwy sposób jedzenia (popijam prawie po każdym gryzie), grzybicę, itp.? - Stres i nieprawidłowe odżywianie mogą wpływać na wydzielanie śluzu przez śluzówkę jelita grubego powodując jej nadprodukcję. To może rzeczywiście powodować biegunki śluzowe. Warto byłoby także określić czy powodem dolegliwości nie jest grzybica przewodu pokarmowego (posiew stolca na grzyby głównie drożdżaki).

Czy mam powody do zmartwienia? Co mam robić? - Jednak, aby dokładnie zdiagnozować stan jelita grubego radziłbym wykonać badanie kolonoskopowe. Najlepiej w tej sprawie udać się na konsultację do gastroenterologa.

Magdalena Mroczek

Śluz wydzielany jest przez śluzówkę jelita. W niektórych sytuacjach, np. tych spowodowanych stresem, może dojść do zwiększenia wydzielania śluzu. Śluz w kale może wzbudzać pewien niepokój, zwłaszcza jeśli występuje razem z biegunką, krwią w stolcu czy ze stanem gorączkowym.

Jeśli chodzi o śluz w kale to przy zmiennym rytmie wypróżnień, tj. np. występowanie okresowo biegunki lub zaparcia, jego wzmożona produkcja po takim epizodzie jest rzeczą całkowicie normalną. Należy jedynie pilnować, aby jego ilość zmniejszała się z czasem. Może się do tego przyczynić właściwa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jeśli chodzi o przyczyny występowania nadmiernej ilości śluzu w kale, to jest ich wiele. Należą do nich np. infekcja bakteryjna lub pierwotniakowa, choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana m.in przepukliną, zrostami po operacjach czy ciałem obcym w przewodzie pokarmowym. Objawy takie mogą też powodować guzki krwawnicze czyli mówiąc potocznie hoemoroidy. Dodatkowo wtedy w okolicach odbytu pojawia się świąd i pieczenie oraz na papierze toaletowym może być widoczna krew. Dużo śluzu w kale znajduje się też przy obecności szczeliny odbytu czyli pęknięcia błony śluzowej końcowej części jelita pod wpływem jej nadmiernego rozciągania. Na ilość wydzielającego się śluzu mają też wpływ nietolerancja laktozy lub glutenu. Inne przyczyny to nowotwór (uwaga na ołówkowate stolce i wiek powyżej 50 lat) lub zespół jelita drażliwego.

W Pana przypadku spróbowałabym najpierw zmodyfikować lekko dietę np. poprzez picie dużej ilości płynów. W przypadku infekcji konieczne może być użycie antybiotyku. Przy guzkach krwawniczych i szczelinie odbytu warto zadbać o higienę okolic intymnych, używać specjalnego płynu do higieny intymnej oraz nie pocierać zbyt silnie ręcznikiem okolic odbytu.