Śluz w kale - czy to normalne?

Witam. Chciałem zapytać czy pojawienie się śluzu w kale może być następstwem bardzo silnego stresu? Dodam, że wypróżnienia mam regularne, codziennie rano czasami jak się bardzo zdenerwuję to jeszcze w ciągu dnia. Oprócz tego nie mam żadnych dolegliwości bólowych, żadnych wzdęć itp. Doświadczam silnego stresu od ok 1/2 roku. Śluz zauważyłem teraz, nie mogę powiedzieć czy był wcześniej. Jest koloru białego bądź koloru stolca. Czy to stres czy jakieś błędy żywieniowe? A może jeszcze coś innego, groźnego dla zdrowia? Co powinienem zrobić? Z kim się skonsultować? Proszę o poradę, bo nie wiem czy to coś poważnego.  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Śluz to normalny element prawidłowego stolca. Jednak kiedy jego ilość zwiększa się na tyle, że staje się on widoczny, zawsze świadczy to o czymś poważniejszym. Izolowany objaw w postaci śluzowych stolców może wskazywać na zespół jelita drażliwego (IBS). Istotne jest tu łączenie występowanie przez Pana objawów choroby z silnym stresem, podobnie jak wśród pacjentów cierpiących na IBS. Choroba nie jest groźna, ale uporczywa. Dokładne przyczyny jej występowania nie są znane, a leczenie polega zwykle na odpowiedniej diecie oraz konsultacji psychologicznej. Aby rozpoznać jednak zespół jelita drażliwego – będącego zaburzeniem czynnościowym – konieczne jest wykluczenie chorób mających podłoże organiczne. Dlatego konieczne jest zwykle wykonanie badania na krew utajoną w kale oraz - jeśli istnieją wskazania – kolonoskopii. Występowanie objawów takich jak: krwawienia, uporczywe biegunki, czy narastanie już istniejących objawów powinno skłonić Pana do kontaktu z lekarzem. Niepokoić należałoby się również jeśli ma Pan więcej niż 50 lat.