Jak poprawić tempo wypróżnień?

Witam, jestem 19letnim mężczyzna, od kilku miesięcy zmagam się z problemem podczas wypróżniania. A mianowicie po wypróżnieniu dalej czuje jakby coś zalegało, jednak mimo stosowania bardzo dużej siły parcia nie mogę się załatwić, jedyne co mi pomaga to "rozmasowanie" odbytu palcem przez papier... Jest to dość krępująca sprawa, żeby uzyskać uczucie pełnego wyprozenia nieraz spędzam w toalecie w okolicach godziny czasu. Z czym może być związany ten problem? A może to po prostu jakieś moje urojenie i nie powinienem się przejmować tak dogłębnym wypróżnianiem się? Czy to normalne że w jelitach zalega stolec, którego nie możemy wydalić standardowym parciem i nie powinienem się tym przejmować?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Jak pozbyć się zgagi?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

uczucie niepełnego wypróżnienia może mieć wiele przyczyn i być związanym z kilkoma chorobami. Taka sytuacja występuje bowiem przy: chorobach jelit (zespół jelita drażliwego, nowotwory), hemoroidach, a także przy nieodpowiedniej ilości błonnika w diecie.

Jeżeli chodzi o zespół jelita drażliwego, w skrócie IBS, to jest to choroba jelit. Do głównych symptomów IBS należą w szczególności częste i mocne bóle brzucha oraz problemy z wypróżnianiem, przy czym mogą występować zarówno zatwardzenia, jak i biegunki. Taki stan rzeczy może być spowodowany wieloma czynnikami, należą do nich najczęściej: duża ilość stresu w życiu codziennym, problemy z prawidłowym ruchem jelit, nieprawidłowości w układzie odpornościowy, a nawet nadwrażliwość trzewna.

Choroba hemoroidów polega na powiększeniu ich, co w rezultacie może dawać objawy takie jak: krwawienie z odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia, ból, pieczenie oraz szeroko pojęty dyskomfort w okolicach odbytu. W leczeniu pomocne są antybiotyki i środki zmiękczające stolec.

Warto również wspomnieć o ilości błonnika w codziennej diecie. Wskazuje się, że odpowiednia dzienna podaż błonnika powinna wynieść około 25 gram. Pomoże to w walce z zaparciami.

Jeżeli nie jest Pan pewny stanu swojego zdrowia, rozsądnym byłoby się udać do lekarza. Warto wykonać badanie USG brzucha, żeby sprawdzić, czy z jelitami jest wszystko w porządku, a w razie potrzeby także kolonoskopię.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym IBS:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty