Dyskomfort podczas wypróżniania

Witam Od około 8 miesięcy mam problem z krwią pojawiającą się na papierze po wypróżnieniu. Dzieje się to zawsze przy twardym stolcu. Pierwszy raz to był dzień po spożyciu sporej ilości alkoholu. Od tamtego czasu problem powraca epizodycznie co jakiś czas jeśli pozwolę sobie na alkohol lub nie spożywam dużych ilości błonnika. Przez kilka kolejnych dni po incydencie wiąże się to z dużym dyskomfortem przy wypróżnianiu i pieczeniem. Mam nerwicę lękową i panicznie boje się lekarzy, mało tego - mieszkam za granicą i nie znam biegle tutejszego języka co dodatkowo blokuje mnie przed wizytą. Używałem maści na hemoroidy i czopków, ale problem powraca. Lekarz rodzinny podczas ostatniego pobytu w kraju stwierdził, że nie ma sensu panikować, tylko trzymać dietę i nie pić alkoholu. Dla mnie to nie jest normalny stan rzeczy. Aktualnie w czasie epidemii nie chcę wybierać się do placówek medycznych w sytuacji tego bezwzględnie nie wymagającej. Proszę o jakąś wskazówkę.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety problemy jelitowe oraz hemoroidy mają zazwyczaj charakter dolegliwości nawracających. Co jest bardzo ważne w tej sytuacji, to konsekwencja. Zatem właściwa dieta jest kluczowa – sam Pan widzi skutki nietrzymania jej i pozwolenia sobie na rozluźnienie „reżimu”. Podstawą jest prawidłowe nawodnienie organizmu oraz duża ilość błonnika w codziennym jadłospisie. Więcej wskazówek w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twardy-stolec-i-bol-podczas-defekacji. Zbawienny wpływ na jelita mają także produkty zawierające probiotyki – to jest kefir, jogurt naturalny oraz kiszonki. Pomocniczo do diety można włączyć suszone śliwki – podawane są nawet niemowlętom oraz osobom cierpiącym na uporczywe zaparcia. To powinno zminimalizować problem z twardymi stolcami i zatwardzeniami, powodującymi ból odbytu. W aptekach dostępne są też środki zmiękczające stolec, które minimalizują ryzyko podrażnień spowodowanych bolesnymi wypróżnieniami. Doraźnie może Pan stosować maści lub czopki oraz profilaktycznie preparaty zawierające escynę, wpływającą pozytywnie na stan żył. Tego typu dolegliwości łagodzi również siemię lniane, które działa jak żelowa osłona na jelita, a w dodatku przeciwdziała zaparciom i reguluje rytm wypróżnień. Jeśli jednak te działania nie zdadzą egzaminu, a problemy z wypróżnianiem oraz krwią w stolcu będą coraz częstsze, warto rozważyć wizytę u lekarza. Pozwoli to wyeliminować ewentualne schorzenia jelit i odbytu, takie jak: zespół jelita drażliwego, szczeliny odbytu czy nawet nowotwór. Więcej informacji o tych chorobach oraz symptomach, jakie dają, w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit-i-odbytu-nowotwor-jelit-zespol-jelita-drazliwego-zylaki-i-szczelina-odbytu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.