Zapytaj lekarza

7 3 2 , 8 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego podczas oddawania stolca pojawia się krew?

Witam, od małego często mam zaparcia. Czasami zdarzają mi się bóle brzucha (bywa że są naprawdę silne) przed i w trakcie wypróżniania. W dodatku na papierze prawie zawsze pojawia się śluz, a niekiedy smużki świeżej krwi. Mam 18 lat, co powinnam zrobić w takim przypadku? Czy to coś poważnego?
KOBIETA, 18 LAT 2 miesiące temu

Wrzody a rak żołądka

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przede wszystkim należy ustalić przyczynę zaparć, ponieważ to one są prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną bólu brzucha, śluzu i krwi w stolcu. Więcej na temat śluzu i krwi w kale w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-kale-przyczyny-choroby oraz https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Jeżeli zaparcia doskwierają Pani od lat, to warto byłoby sprawdzić, czy nie są to zaparcia idiopatyczne, spowodowane np. wydłużonym pasażem jelitowym albo związane z dysfunkcją dna miednicy. Do wtórnych przyczyn należą takie schorzenia, jak zwężenie światła jelita czy polipy.

Śluz często towarzyszy zaparciom, zaś krew w kale może pochodzić z opróżnionych guzków krwawniczych – choroba hemoroidalna jest częstą konsekwencją długotrwałych zaparć. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-hemoroidow-czy-tylko-bol.

Na pewno w tym wypadku konieczna będzie diagnostyka – nie tylko w kierunku hemoroidów, ale także, czy raczej przede wszystkim, mająca na celu ustalenie etiologii zaparć. Sugeruję wizytę u internisty, który pokieruje Panią do specjalisty. Obecnie istnieje szereg narzędzi diagnostycznych pomocnych przy badaniu przyczyny dolegliwości ze strony jelit tego typu – w tym kolonoskopia, defekografia, manometria anorektalna i inne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-mozna-leczyc-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy