Dlaczego mam te problemy z utrzymaniem stolca?

Od kilku lat cierpię na nietrzymanie stolca wcześniej problem był odwrotny, zaparcia. Latam jak głupi od lekarza proktologa do lekarza gastrologa czekając na terminy w nieskończoność, do tej pory miałem zlecone badanie ultrasonografi, badanie trus którym ponoc nie widać żadnych patologii w obrębie miesni zwieraczy chociaż co drugi lekarz napominał ze miesnie wg niego są luźne dlatego były zalecenia badania trus, sam już nie wiem do z tym robić. Czy warto w takim wypadku wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać badania typu manometria lub sfinkterometria na własna rękę mimo ze w Polsce z dostępem do takich badań jest bardzo kiepsko. Może znajdzie się ktoś tutaj kto oceniłby badanie trus? I na tej podstawie poleciłby co mam robić dalej? Jestem młody chce korzystać z życia a to mi bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 2 miesiące temu

Szanowny Panie,



Rozumiem, że ten problem mocno wpływa na Pana jakość życia, a brak jednoznacznej diagnozy jest frustrujący. Nietrzymanie stolca po wcześniejszych problemach z zaparciami może mieć różne przyczyny, a skoro badanie TRUS (ultrasonografia przezodbytnicza) nie wykazało ewidentnych uszkodzeń zwieraczy, warto kontynuować diagnostykę w kierunku funkcjonalnych i neurologicznych przyczyn.



Co może powodować Pana objawy?

1. Osłabienie lub dysfunkcja mięśni zwieraczy – nawet jeśli TRUS nie wykazało uszkodzeń, ich osłabienie (np. w wyniku przewlekłych zaparć, urazów czy zaburzeń nerwowych) może być problemem.

2. Uszkodzenie nerwów (neuropatia) – np. uszkodzenie nerwu sromowego, co można ocenić za pomocą manometrii anorektalnej i badania odruchu odbytniczo-odbytniczego.

3. Zaburzenia czucia odbytniczego – nieprawidłowa odpowiedź na rozciąganie odbytnicy może prowadzić do nagłych wypróżnień lub braku kontroli.

4. Przewlekłe zaparcia i rozciągnięcie odbytnicy – długotrwałe zaparcia mogły osłabić mechanizmy kontroli oddawania stolca.

5. Problemy z koordynacją mięśni dna miednicy – np. dysfunkcja mięśni dna miednicy może powodować trudności w zamykaniu odbytu po wypróżnieniu.



Jakie badania warto wykonać?



1. Manometria anorektalna – pozwala ocenić siłę zwieraczy oraz odruchy nerwowe.

2. Sfinkterometria – mierzy napięcie mięśni zwieraczy odbytu.

3. EMG mięśni zwieraczy – ocenia ewentualne uszkodzenie unerwienia.

4. Defekografia (MRI lub RTG) – pokazuje pracę odbytu i odbytnicy podczas wypróżniania.



Co można zrobić na własną rękę?



Jeśli ma Pan możliwość, warto spróbować prywatnie wykonać manometrię anorektalną, ponieważ to kluczowe badanie przy nietrzymaniu stolca.



Warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zajmuje się terapią mięśni dna miednicy – specjalistyczne ćwiczenia mogą pomóc w odzyskaniu kontroli.



Można także prowadzić dziennik wypróżnień i dietę bogatą w błonnik, aby kontrolować konsystencję stolca.

Jeśli chce Pan, mogę poszukać miejsc w Gdańsku, gdzie można wykonać te badania prywatnie lub na NFZ. Proszę dać znać. Warto działać dalej, bo są metody, które mogą poprawić Pana sytuację!



Położna

Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty