Czy to normalne, że mam problem z utrzymaniem moczu i stolca?

Witam mam 36 lat i mam problem. Mianowicie gdy wstrzymuję mocz np od uczucia kiedy czuje że mi się chce to powiedzmy po 10-30 min już nie mogę wytrzymać do takiego stopnia że pojawią się silne parcie na stolec. Jeśli nie skorzystam z toalety jest duże prawdopodobieństwo popuszczenia z "obu stron". Czy to normalne?
MĘŻCZYZNA, 36 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy, mogą sugerować problemy z kontrolowaniem mięśni dna miednicy, które odpowiadają zarówno za trzymanie moczu, jak i stolca. Czasami, w wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego lub osłabienia tych mięśni, mogą występować trudności w jednoczesnym utrzymaniu zarówno moczu, jak i stolca.

Ponadto, tego typu objawy mogą być związane z problemami takimi jak nadreaktywność pęcherza moczowego, która może powodować nagłe parcie na mocz, oraz ewentualnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu jelit (https://portal.abczdrowie.pl/zespol-nadreaktywnego-pecherza). Wspomniane objawy mogą także występować w wyniku stresu, osłabienia mięśni dna miednicy (np. po porodzie, w wyniku starzenia się, otyłości lub braku aktywności fizycznej), a także w wyniku problemów z układem nerwowym.

Jeśli takie objawy się nasilają i wpływają na Pani komfort życia, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, najlepiej urologiem lub ginekologiem, który specjalizuje się w problemach z mięśniami dna miednicy. Może być konieczne wykonanie specjalistycznych badań, takich jak badanie urodynamiczne (oceniające funkcjonowanie pęcherza i cewki moczowej) lub konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który pomoże w pracy nad wzmocnieniem mięśni dna miednicy.

Warto także rozważyć leczenie, które może obejmować zmiany w stylu życia (np. regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – więcej na ich temat można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/10-rad-jak-utrzymac-miesnie-dna-miednicy-w-dobrej-formie), leczenie farmakologiczne, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także procedury chirurgiczne. Warto zatem jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć odpowiednią metodę leczenia i poprawić komfort życia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty