Jak pozbyć się tego problemu z cewką moczową?

Witam od 8 miesięcy mam problem z cewką moczową/pęcherzem. Po zapaleniu pęcherza wyleczonym antybiotykami została mi dolegliwość pieczenia cewki po mikcji i czasem parcie na cewkę lecz bez konieczności szybkiego opróżnienia pęcherza. Zazwyczaj dolegliwości wzmagają się kilka dni przed okresem i w trakcie owulacji. Wszystkie badania, wymazy z cewki, ginekologicznie, posiewy, USG nerek jest prawidłowe oprócz zalegania moczu na granicy 70-80 ml ale urolog zbytnio tym się nie przejął oraz wykryto hpv. Obecnie leczę się również u fizjo uroginekologicznej gdyż mam mocno spięte mięśnie miednicy. Co jeszcze mogę zrobić? Czy to faktycznie może być wszystko od mięśni lub związane ze zmianami hormonalnymi przy owulacji i miesiączce? Dodam, że leczenia w zasadzie nie mam tylko zioła (d mannoza, canephron, żurawina). Lek na nadreaktywnosc odstawilam szkodził i mocz po nim zalegal coraz bardziej. Ginekolog wręcz zaleca ciążę bo paręnaście lat temu miałam podobny problem i ciąża pomogła.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

współczujemy tak przykrych dolegliwości. Taka przypadłość na pewno obniża jakość życia i ogranicza prawidłowe funkcjonowanie.

Prawidłowo, że jest Pani pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów oraz wykonuje regularne badania diagnostyczne. Prawdopodobnie, jeżeli wszystkie wyniki badań są w wyznaczonych normach, a diagnostyka obrazowa nie wykazuje żadnych zmian, nie powinno być powodów do obaw.

Bardzo dobrze, że jest Pani pod opieką urofizjoterapeuty. Regularne ćwiczenia dna macicy mogą poprawić stan i funkcjonowanie układu moczowego. Taka fizjoterapia pomoże w przeciwdziałaniu nietrzymania moczu, co jest niestety bardzo częstą przypadłością wśród kobiet, zwłaszcza po porodzie.

Wspomniała Pani o problemie zalegania moczu. Należy zaznaczyć, że pęcherz nigdy nie jest całkowicie opróżniony, a przyczyną zalegania moczu są najczęściej: osłabienie mięśni pęcherza, niedrożność cewki moczowej, a także stosowanie niektórych leków.

Do głównych objawów zaś nietrzymania moczu można zaliczyć: bóle w podbrzuszu, a także ciągłe parcie na mocz. Bardzo istotne jest, jak często i z jaką intensywnością odczuwa Pani pewne dolegliwości.

Prawdopodobnie, leczenie, które Pani stosuje jest jak najbardziej prawidłowe. Z racji odległości, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, dlatego, też zalecamy konsultację z lekarzem urologiem. Specjalista może zdecydować o dalszej diagnostyce, ale odnaleźć przyczynę Pani dolegliwości i poprawić komfort życia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ocena-zalegania-moczu

https://zdrowie.parenting.pl/co-swiadczy-o-nietrzymaniu-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-cewki-moczowej-i-pecherza-moczowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.