Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rola kampanii społecznych w profilaktyce przeciwnowotworowej

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

obecności krwi w stolcu, a także papkowate stolce mogą wskazywać na co najmniej kilka schorzeń – niekoniecznie raka jelita grubego.

Papkowate stolce mogą mieć związek z przyspieszonym pasażem jelitowym, często pojawiają się przy schorzeniach takich jak IBS, natomiast jasnoczerwona krew w kale oznacza krwawienie z dolnego odcinka układu pokarmowego. Najczęściej z guzka krwawniczego przy chorobie hemoroidalnej. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-kale-przyczyny-badanie.

Ocenić to może tylko lekarz, więc sugerowałabym udać się do internisty, który powinien wykonać badanie per rectum. Warto również, by wykonała Pani badanie kału – ogólne oraz posiew i badanie na krew utajoną oraz poziom kalprotektyny. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Rak jelita grubego w pierwszej fazie nie daje istotnych objawów, a w zaawansowanym stadium mogą to być: biegunki naprzemiennie z zaparciami, bolesne wzdęcia, krew w kale, mdłości, wymioty i utrata apetytu. Te oraz inne objawy zostały opisane w naszym artykule, znajdzie tu Pani również badania diagnostyczne pomocne w wykryciu nowotworu jelita grubego: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy