Witam,
w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego znajdują się mężczyźni powyżej 50. roku życia, zwłaszcza prowadzący niehigieniczny tryb życia. Na rozwój tego nowotworu mają wpływ wieloletnie zaniedbania związane z dietą, brakiem aktywności fizycznej, używkami (papierosy i alkohol). Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne – jeżeli nowotwór jelita grubego (ale też endometrium, piersi czy prostaty) pojawia się w rodzinie, to wówczas faktycznie warto mieć się na baczności. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.
Rak jelita grubego rozwija się powoli i bardzo późno daje objawy lub symptomy są na tyle subtelne, że nie budzą obaw pacjentów. W Pana przypadku raczej wątpliwym wydaje się ten typ nowotworu, natomiast podstawowym badaniem wykrywającym nie tylko ten nowotwór, ale także inne nieprawidłowości w obrębie końcowego odcinka układu pokarmowego jest kolonoskopia, która zleci Panu gastrolog/proktolog, jeżeli uzna, że są ku temu podstawy. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-rakowi-jelita-grubego-oto-kilka-sposobow.
Na własną rękę może Pan wykonać badania z krwi, jeżeli rak budzi Pańskie obawy i nie chce Pan czekać na wizytę u lekarza. Do markerów nowotworowych należy tzw. CEA, którego stężenie we krwi rośnie wraz z rozwojem nowotworów przewodu pokarmowego (jelit, wątroby, trzustki). Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/antygen-rakowo-plodowy-cea.
Dodatkowo należy wykonać badanie na krew utajoną w kale – jest badaniem najprostszym i najszybszym, wskazującym ewentualne nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Warto jednak wiedzieć, że wynik dodatni nie wskazuje nowotworu, lecz może świadczyć o szeregu chorób, w tym nawet o hemoroidach. O badaniu może Pan przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu-na-krew-utajona-we-wczesnej-diagnostyce-raka-jelita-grubego.
Może Pan także oznaczyć poziom kalprotektyny – obecność tego białka w kale faktycznie jest znacznie wyższa w przypadku chorych na raka jelita grubego, ale podobnie jak w przypadku krwi utajonej – może wskazywać na choroby w obrębie jelita, w tym na stany zapalne. Jeśli jest Pan zainteresowany, szerzej o kalprotektynie traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie choroby wykrywa badanie na krew utajoną w kale? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam taki ból odbytu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie są objawy raka jelita grubego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Krew utajona w kale, czy zawsze oznacza raka jelita grubego? – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Czy to mogą być objawy raka jelita grubego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to krwawienie z odbytu świadczy o raku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie objawy daje rak jelita grubego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Do jakiego lekarza pójść z tymi objawami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to oznacza, że choroba zmieniła się w raka jelita? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Czy badanie per rectum może wykluczyć raka jelita grubego? – odpowiada Dr n. med. Igor Madej
artykuły
Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości
Krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem, in
Antygen SCC w diagnostyce i monitorowaniu raka płaskonabłonkowego
Antygen SCC (płaskonabłonkowy antygen nowotworowy)
Stolec smolisty - wygląd, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Stolec smolisty ma czarny kolor i świadczy o krwaw