Krew utajona w kale, czy zawsze oznacza raka jelita grubego?

Mój syn ma 19 lat i często tzn. raz, dwa w miesiącu, problemy z biegunką. Lekarz dał skierowanie na różne badania i generalnie wyszło ok, ale jeden wynik, tzn. krew utajona w kale wykazał jako pozytywny. Przeczytałem w internecie, że to jeden z objawów raka jelita grubego. Czekamy aktualnie na resztę badań. Czy krew utajona w kale zawsze oznacza raka jelita czy może być inna przyczyna? Zaznaczę, że nikt nie miał w rodzinie takiej dolegliwości tylko ja jestem po wycięciu tarczycy, bo stwierdzono u mnie raka brodawkowego w tarczycy - 1,5 roku temu miałem operację. Na razie wszystko u mnie jest ok. Boję się o syna. Słyszałam, że można zrobić domowy test na raka jelita grubego? Czy to prawda, istnieją takie testy? Bo jeżeli tak, to z chęcią z nich skorzystamy, tylko od razu pytanie jaka jest cena takich testów?  I też pytanie ostatnie, czy przy raku jelita grubego pojawiają się skrzepy w kale? Bardzo niepokoi mnie ta krew utajona w kale. Proszę o informację, z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Witam! Krew utajona w kale jest jednym z objawów raka jelita grubego, ale również występować może w chorobach zapalnych i infekcyjnych nie tylko jelita grubego, ale również cienkiego i żołądka. Warto również wiedzieć czy test był specyficzny przeciwko ludzkiej hemoglobinie, w przeciwnym bowiem razie, wynik fałszywie dodatni może występować m.in. po zjedzeniu czerwonego mięsa, u osób przyjmujących preparaty żelaza i niektóre inne leki. Zwykle badanie w kierunku krwi utajonej w kale wykonuje się co najmniej dwukrotnie. Wynik dodatni jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Krew utajona w kale jest badaniem, które wykonuje się w celu diagnostyki chorób układu pokarmowego. Badanie to wykrywa niewielką ilość krwi, którą można wykryć tylko metodami laboratoryjnymi, ponieważ nie zmienia ona w tak niewielkiej ilości barwy ani konsystencji kału.

Badanie to wykonuje się z wielu przyczyn. Jedną z nich jest badanie przesiewowe w raku jelita grubego, które wykonuje się po 50. roku życia. W dodatku badanie na krew utajoną wykonuje się w przypadku wrzodów, hemoroidów, gruczolaka, krwawienia z dziąseł lub z nosa oraz w przypadku niedokrwistości, bo daje częściowo odpowiedź na to co jest jej przyczyną.

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Na 3 dni prze wykonaniem badania powinno stosować sie dietę bezmięsną. Szczególnie nie należy spożywać czerwonego mięsa, bo hem w nim zawarty może dawać wynik fałszywie pozytywny testu. Nie należy stosować wlewek przeczyszczających, bo mogą one być przyczyną drobnych krwawień z jelita. W dodatku przeciwwskazaniami są hemoroidy czy krwawienie z dziąsła.

Jeśli wynik badania będzie nawet pozytywny to wtedy należy wdrożyć dalszą diagnostykę i poszukać przyczyny obecności krwi w kale. Aby to wykonać, najlepiej jest wykonać kolonoskopię i gastroskopię.

Obecność krwi w badaniu na krew utajoną w kale na pewno nie świadczy o raku jelita grubego w sposób jednoznaczny. Szczególnie u młodej osoby trzeba brać pod uwagę inne diagnozy. Na pewno, jeśli jest ona dodatnia, trzeba wyjaśnić ten stan.