Witam! Krew utajona w kale jest jednym z objawów raka jelita grubego, ale również występować może w chorobach zapalnych i infekcyjnych nie tylko jelita grubego, ale również cienkiego i żołądka. Warto również wiedzieć czy test był specyficzny przeciwko ludzkiej hemoglobinie, w przeciwnym bowiem razie, wynik fałszywie dodatni może występować m.in. po zjedzeniu czerwonego mięsa, u osób przyjmujących preparaty żelaza i niektóre inne leki. Zwykle badanie w kierunku krwi utajonej w kale wykonuje się co najmniej dwukrotnie. Wynik dodatni jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii. Pozdrawiam
Krew utajona w kale jest badaniem, które wykonuje się w celu diagnostyki chorób układu pokarmowego. Badanie to wykrywa niewielką ilość krwi, którą można wykryć tylko metodami laboratoryjnymi, ponieważ nie zmienia ona w tak niewielkiej ilości barwy ani konsystencji kału.
Badanie to wykonuje się z wielu przyczyn. Jedną z nich jest badanie przesiewowe w raku jelita grubego, które wykonuje się po 50. roku życia. W dodatku badanie na krew utajoną wykonuje się w przypadku wrzodów, hemoroidów, gruczolaka, krwawienia z dziąseł lub z nosa oraz w przypadku niedokrwistości, bo daje częściowo odpowiedź na to co jest jej przyczyną.
Do badania należy się odpowiednio przygotować. Na 3 dni prze wykonaniem badania powinno stosować sie dietę bezmięsną. Szczególnie nie należy spożywać czerwonego mięsa, bo hem w nim zawarty może dawać wynik fałszywie pozytywny testu. Nie należy stosować wlewek przeczyszczających, bo mogą one być przyczyną drobnych krwawień z jelita. W dodatku przeciwwskazaniami są hemoroidy czy krwawienie z dziąsła.
Jeśli wynik badania będzie nawet pozytywny to wtedy należy wdrożyć dalszą diagnostykę i poszukać przyczyny obecności krwi w kale. Aby to wykonać, najlepiej jest wykonać kolonoskopię i gastroskopię.
Obecność krwi w badaniu na krew utajoną w kale na pewno nie świadczy o raku jelita grubego w sposób jednoznaczny. Szczególnie u młodej osoby trzeba brać pod uwagę inne diagnozy. Na pewno, jeśli jest ona dodatnia, trzeba wyjaśnić ten stan.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Krew utajona w kale a choroba nowotworowa – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Stosowanie leków antydepresyjnych a krew utajona w kale – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Jakie choroby wykrywa badanie na krew utajoną w kale? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przewlekłe biegunki i dodatnie badanie na krew utajoną w kale a ryzyko raka jelita grubego – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Krew utajona w kale i prawidłowy wynik kolonoskopii – odpowiada Piotr Pilarski
- Czy to oznacza, że choroba zmieniła się w raka jelita? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Badanie na krew utajoną w profilaktyce nowotworów jelit – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński
- Czy to mogą być objawy raka jelita grubego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza krew utajona w kale? – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Jakie są objawy raka jelita grubego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości
Krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem, in
Raka jelita grubego - znaczenie badań profilaktycznych
Rak jelita grubego (rak okrężnicy i odbytnicy) jes
Przełomowe odkrycie. Wytypowali wczesny objaw raka jelita grubego
Wyniki wieloletnich obserwacji wskazują, że dzięki