Badanie na krew utajoną w profilaktyce nowotworów jelit

Witam. Test na krew utajoną w kale jest powszechnie stosowanym badaniem przesiewowe w kierunku raka jelita grubego i polipow jelita. Czy jest to badanie faktycznie w pełni skuteczne?? Czy warto je okresowo wykonywać w ramach własnej samokontroli??Czy tkanka nowotworowa podkrwawia, czy może często dochodzi do sytuacji, że test na krew utajoną, wykonany nawet wielokrotnie dał wynik ujemny, a mimo to osoba miała nowotwór jelita grubego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z pewnością warto to badanie wykonywac, bo jak jest wynik dodatni, to uzasadania celowośc kolonoskopii, niezaleznie od tego badania, prostego, łatwego i taniego, w sytuacjach podejrzanych, wiek powyz 50 r. z, wywiady riodznne, kolonoskopia jest niezastąpiona