Jakie choroby wykrywa badanie na krew utajoną w kale?

Witam mam pytanie dotyczące badania na krew utajoną w kale otóż jakie choroby wykrywa i czy jest wiarygodne?bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie na krew utajoną wykrywa w kale krew nieobecną gołym okiem. Samo badanie nie wykrywa żadnej choroby, ale wskazuje na krwawienie z górnej lub dolnej części przewodu pokarmowego, które może mieć zarówno wiele przyczyn, jak i może do niego dochodzić z różnych miejsc w obrębie układu pokarmowego. Badanie na krew utajoną może pomóc w określeniu dalszego postępowania diagnostycznego.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona.

Wynik dodatni badania, czyli potwierdzający obecność krwi w kale, może wskazywać na nowotwór jelita grubego, wrzody, zachyłki czy polipy jelita grubego, choroby zapalne jelit, takie jak WZJG czy choroba Crohna, a nawet hemoroidy.

Jak widać, spektrum schorzeń objawiających się krwawieniem z przewodu pokarmowego jest bardzo szerokie, dlatego przy interpretacji wyniku badania FOBT koniecznie należy wziąć pod uwagę dolegliwości, na jakie skarży się pacjent. Np. ból okolicy odbytu, nasilający się przy wypróżnieniach może wskazywać na hemoroidy, ale już bóle jamy brzusznej, zmiana rytmu wypróżnień czy ołówkowate stolce mogą świadczyć o raku jelita grubego.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu-na-krew-utajona-we-wczesnej-diagnostyce-raka-jelita-grubego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.