Obecność krwi utajonej w kale

Przeprowadzilem ostatnio kompleks badan ktore w wiekszosci sa prawidlowe natomiast wyniki kalu wykazuja obecnosc krwi utajonej oraz w diagnotyce infekcji bakterii pyloriIgG . W przewodzie odbytu zauwazono zylaki, dodam ze sporadycznie mam rowniez krwawienia z odbutu .Prosze o porade czy badanie gastroskopijne jest konieczne.Poza opisanymi objawami nie mam zadnych dolegliwosci

Zapewne krew utajona spowodowana jest występowaniem hemoroidów, ale też trzeba wykluczyć i poważniejsze przyczyny, które mogą występować w zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego (ma Pan powyżej 50 lat, więc przydałoby się wykonanie profilaktyczne kolonoskopii). Co do gastroskopii oczywiście trzeba ją też rozważyć, ale już po wykonaniu kolonoskopii. O dalszym postępowaniu powinien zadecydować lekarz prowadzący.

Jesli stwierdzono u Pana krew utajoną w kale konieczne jest wykonanie kolonoskopii. Oznaczanie przeciwciał przeciwko Helicobacter we krwi nie ma żadnego klinicznego znaczenia. Większość polaków ma te przeciwciała i nie świadczy to o aktualnym zakażeniu.