Stosowanie leków antydepresyjnych a krew utajona w kale

Witam serdecznie, pytanie dotyczy mojej mamy która ma 65l. 8m temu mama zauwazyła (jak twierdzi) sporadyczne zmiany w kale tak jakby kawałki kału były przesiąknięte krwią (jest to jej spostrzeżenie). Wczorajsze badanie na krew utajoną dało w trzeciej próbce wynik pozytywny (kazano mamie oddac trzy próbki jednego dnia - ostatnia była za pomocą lewatywy). Mama zażywa leki antydepresyjne ? czy mogło to miec wpływ na wyniki badań kału ? Mama mamy zmarła na raka jelita grubego. Czy to rak ?

Leki przeciwdepresyjne nie mają związku z obecnością krwi w kale. Obecność krwi w kale jest nieprawidłowością i należy poddać się dalszym badaniom. Przyczyny obejmują : żylaki wewnątrz jelita, polipy, uchyłki, oraz raka jelita. Może być tak, że przyczyna jest łagodna, więc proszę się nie martwić na zapas. Konieczne jest dokładne badanie, a także kolonoskopia.

Dr n. med. Monika Ĺukaszewicz

Szanowna Pani, Zażywanie leków antydepresyjnych nie ma wpływu na obecność krwi w stolcu. W przypadku, nie należy tego objawu lekceważyć, tym bardziej że Pani Babcia zmarła na raka j. grubego. Koniecznie trzeba wykonać kolonoskopię.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg