Czy badanie per rectum może wykluczyć raka jelita grubego?

Pol roku temp zauwazylem krew w kale 2 razy,pojechalem do szpitala w Niemczech,(tu mieszkam).lekarz wykonal badanie per rectum.nic nie stwierdzil .2 dni temu mialem krew na papier ze toaletowym.mam pytanie czy badanie przez lekarza palcem moze wykluczyc raka jelita grubs go?

Większość guzów rzeczywiście jest w zakresie palca badającego. Najczęstszą przyczyną pojawienia się świeżej krwi w stolcu w Pana wieku są hemoroidy (guzki krwawnicze) i/lub szczelna odbytu a nie rak.