Do jakiego lekarza pójść z tymi objawami?

Dzien dobry, Mam 32 lata i pewien problem. Otóż, kilka razy w miesiącu zamiast stolca oddaje ogromna ilość zywoczerwonej krwi. Czuje parcie ja na zwykly stolec, tylko nigdy nie wiem, czym to się skonczy. Moj dziadek zmarl na raka jelita grubego, 2 jego synów ma zdiagnozowanego raka jelita, ale są to osoby po 60rz. Nie wiem w xasadzie czego oczekuje, ale do tej pory myslalam ze to hemoroidy. Nie mam uczucia pieczenia i swędzenia odbytu, ale uczucie niepełnego wypróżnienia praktycznie zawsze. Często jest mi niedobrze. Odżywiam się zdrowo. Do jakiego lekarxa powinnam się udać? A moze przeczekac? Badanie per rectum tak bardzo mnie paraliżuje, że wizyte u lekarza odwlekam juz kilka miesięcy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości w postaci uczucia niepełnego wypróżnienia czy wydalania krwi nie należy bagatelizować, zwłaszcza, że podstawowe badanie, które może wykryć wiele nieprawidłowości dolnego układu pokarmowego – czyli badanie per rectum – jest badaniem szybkim i bezbolesnym. Może zostać wykonane przez internistę z przychodni POZ, a tym samym uchronić przed konsekwencjami ignorowania sygnałów wysyłanych przez organizm. W dalszej kolejności internista może zadecydować o skierowaniu Pani do proktologa. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do materiału przybliżającego temat badań endoskopowych jelit: https://portal.abczdrowie.pl/endoskopia-jelita.

Ponieważ istnieje szereg schorzeń przebiegających z wyżej wymienionymi objawami – w tym choroba hemoroidalna – to nie sposób jednoznacznie postawić diagnozy. Natomiast nie ulega wątpliwości, że jest Pani w grupie ryzyka wystąpienia nowotworu jelita grubego (jest to aż 20-25% pacjentów, w których rodzinie były przypadki raka jelita grubego). Więcej o chorobach przebiegających z krwawieniem z odbytu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Rak jelita grubego faktycznie dotyka przede wszystkim mężczyzn po 50. roku życia oraz osoby, które nie dbają o zdrowy tryb życia oraz właściwą dietę. Jednak z uwagi na fakt, że ten typ nowotworu jest złośliwym, wyjątkowo agresywnym i skłonnym do szybkiego rozrostu oraz przerzutów typem nowotworu, to sugerowałabym by nie zwlekała Pani z diagnostyką. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.