Dlaczego miewam te krwawienia z odbytu?

Dzień dobry, mam pytanie odnoście moich dolegliwości - od kilku lat (około 5 -6 lat) miewam okazjonalne krwawienie z odbytu - krew jest świeża i zazwyczaj widzę ją na papierze. Na początku ten objaw nie wzbudził mojego zaniepokojenia, ale kiedy wspomniałem o tym mojemu lekarzowi pierwszego kontaktu dostałem skierowanie do specjalisty i od tego momentu zaczęły się moje obawy - w badaniu per rectum Pan doktor stwierdził guzki krwawiczne, ale zlecił również badanie endoskopowe, jako potwierdzenie (niestety jeszcze trochę muszę czekać). Po sprawdzeniu informacji w internecie przeraziłem się, że może to być nowotwór jelita i tutaj moje pytanie - czy takie krawienia, które zaczęły się tak dawno mogą mieć podłoże onkologiczne? Poza tym objawem zauważyłem, że niekiedy mam również śluz w stolcu. Jestem mężczyzną w wieku 31 lat (wyniki badań krwi wszystkie w normie poza lekko podwyższonym poziomem żelaza). Z góry serdecznie dziękuję za informację.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

guzki krwawnicze to inaczej hemoroidy, które mogą być fizjologicznym objawem bądź świadczyć o chorobie hemoroidowej. Hemoroidy to małe poduszeczki wypełnione krwią, położone w kanale odbytu. Ich funkcją pokrótce jest kontrolowanie oddawania kału. Niekiedy dochodzi do patologii, czyli stanów zapalnych, a objawami może być krwawienie podczas wypróżnienia.

Jest to stosunkowo powszechna choroba, która może rozwijać się latami, niemal niezauważona przez chorego bądź uporczywie przez niego ignorowana, gdy objawy nie są nasilone. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-hemoroidy.

Choroba hemoroidowa nie ma żadnego związku z nowotworami jelita grubego i dlatego sądzę, że powinien Pan poczekać na wyniki kolonoskopii, ponieważ badanie prawdopodobnie rozwieje Pańskie wątpliwości. Nowotwory w obrębie jelita grubego przeważnie nie dają żadnych objawów, dlatego profilaktyka jest istotna. Tutaj znajdzie Pan symptomy raka jelita grubego: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-jelita-grubego-symptomy-najczestsze-nietypowe-profilaktyka-leczenie.

Natomiast Pańskie objawy raczej wskazują na żylaki odbytu. Zachęcam do lektury naszego artykułu, tutaj znajdzie Pan więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/czy-istnieje-ryzyko-powstania-nowotworu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.