Dlaczego mój stolec tak wygląda mimo młodego wieku?

Witam. Jestem młodym człowiekiem, mam 22 lata. Ostatnio zauważyłem, że mam problem z wypróżnieniem się, mianowicie moje stolce wydają się jakby spłaszczone. Ponadto mam mały guzek przy zwieraczu odbytu, wydaje mi się, ze to początek hemoroidów - przy zatwardzeniach czuję kłucie w środku, na papierze toaletowym kilka razy zobaczyłem ślady krwi (bardzo małe, słabo widoczne plamki). Jestem osobą bardzo podatną na stres, często występują u mnie duszności w wyniku nerwów, zdarzały się ataki paniki - nie pamietam, kiedy ostatni raz w życiu byłem zrelaksowany. Moja dieta pozostawia bardzo wiele do życzenia, również aktywność fizyczna. Nie palę papierosów, rzuciłem je 2 lata temu po 2 latach palenia, lecz codziennie piję po 2/3 piwa - nie ukrywam, nawyk ten nabyłem również w wyniku stresu, niestety czuje się zrelaksowany po alkoholu. Mocniejszy alkohol piję raz na tydzień - dwa, ze znajomymi. Czy może mi grozić nowotwór jelita grubego? Jakie badania powinienem wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno obecność guzka, jak i taśmowate czy ołówkowate stolce to wskazanie do kontroli proktologicznej. Ich przyczyna może być stosunkowo błaha, niekiedy jednak są alarmujące i mogą wskazywać obecność nowotworu.

Choć nowotwór jelita grubego dotyka raczej mężczyzn po 40.-50. roku życia, to faktycznie jest także udziałem młodszych osób. Proszę jednak pamiętać, że Pańskie dolegliwości mogą mieć również związek z zaleganiem mas kałowych (wskutek zaparć) oraz chorobą hemoroidalną, stąd warto zachować spokój do czasu wizyty u lekarza.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może rozwieją Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-hemoroidow-czy-tylko-bol oraz https://portal.abczdrowie.pl/wczesne-objawy-raka-jelita-grubego.

Proszę zwrócić się do internisty z przychodni POZ – powinien wykonać badanie per rectum, mające na celu przede wszystkim ustalenie, czy wspomniany guzek jest hemoroidem. Następnie warto wykonać podstawowe badania morfologiczne krwi, a także kału, w tym badanie na krew utajoną. Pokazuje ono ewentualne krwawienie z przewodu pokarmowego, które zdarza się przy stanach zapalnych jelit, ale też w chorobach nowotworowych czy wrzodach żołądka lub dwunastnicy. W dalszej kolejności zostanie Pan skierowany do proktologa, który po zapoznaniu się z wynikami badaniu zadecyduje o ewentualnym badaniu kolonoskopowym.

Więcej informacji na temat badania pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia-diagnostyka-chorob-jelita-grubego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.