Czy takie stolce mogą oznaczać nowotwór?

Witam! Zawsze cierpiałam na bolesne zaparcia, wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Po leczeniu zaparcia ustały a moje stolce zaczęły być luźne, wydalane bez żadnego wysiłku. Czasami są stosunkowo uformowane (średnica 2-3 cm, kiedyś były grubsze), a czasem są papką. Wydalane 1-2 razy dziennie. Mam stwierdzone hemoroidy. Czy to może być objaw raka jelita grubego?
KOBIETA, 22 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

do objawów nowotworu jelita grubego zaliczyć można dolegliwości bólowe brzucha, pojawienie się krwi w stolcu, utratę masy ciała czy zmianę rytmu wypróżnień. Poza tym nie diagnozuje się go na podstawie samych dolegliwości, lecz przy pomocy szczegółowych badań.

Nie ma jednak powodów, by zakładać od razu najgorszy scenariusz. Objawy, które Pani opisała nie wydają się bardzo niepokojące. Konsystencja wypróżnień może być również kwestią diety, nawodnienia oraz aktywności fizycznej. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy, to warto je skonsultować z lekarzem rodzinnym bądź gastroenterologiem.

Więcej na temat raka jelita grubego można przeczytać w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.