Jak mogę leczyć te luźne stolce?

Witam. Mam 19 lat chodzę do szkoły i od kilku miesięcy miałam problem z luźnymi stolcami (tu bchce zaznaczyć, że napewno nie są spowodowane stresem). Dwa tygodnie temu poszlam do lekarz, który przepisał mi xifaxan, powiedział również, że MOŻE być to zespół jelita ddrażliwego. Moimi objawami był ból brzucha przed wizytą w toalecie. Konsystencja stolca często była mieszana tzn. Normalny przechodzący w "papkowaty". Miałam taki luźny stolec raz na tydzień i raz dziennie często po posiłku reszta dni były idealnie zdrowe. Czy jest możliwość, że powodem były bakterie w jelicie? Ponieważ ostatnio moja dieta odbiega od diety fodmap, a pomimo tego nic mi nie jest

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bakterie w jelitach mogą powodować dolegliwości trawienne, takie jak: przewlekła biegunka, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, wzmożone oddawanie gazów czy też zaburzenia masy ciała. Mało prawdopodobne więc, aby ich obecność nie dawała żadnych objawów u Pani oprócz jednorazowych luźnych stolców.

O tym, jak rozpoznać chorobę jelit dowie się Pani z naszej galerii: https://portal.abczdrowie.pl/7-oznak-ze-twoje-bakterie-jelitowe-nie-spelniaja-swoich-funkcji-srawdz-czy-cie-dotycza.

Inną przyczyną luźnych stolców może być celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy wspomniany przez Panią zespół jelita drażliwego, który wydaje się prawdopodobną przyczyną Pańskich problemów. Cechą charakterystyczną jest tu ból brzucha przed wypróżnieniem.

Jeśli problem nadal Pani dolega, proszę ponownie udać się do lekarza lub dietetyka oraz przyjrzeć się swojej diecie.

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-przed-oddawaniem-stolca-co-jest-przyczyna, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-bol-brzucha-przed-wyproznieniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.