Bóle brzucha, przelewanie i luźny stolec z rana

witam, zaczęło się od bólu brzucha z lewej strony przy pępku,potem doszła biegunka .miałam robione usg brzucha ,wszystko ok,bz badań krwi podniesione crp 22,40 pozostałe wyniki amylaza ,birilubina ,ast,alt w normie .w kale nie stwierdzono wirusów i bakterii. od 2 tygodni jestem na diecie -suchary,gotowana zupa z ryżu i ziemiaków i marchwi.Dolegliwości nie ustępują ,dalej mam bóle i przelewanie w brzuchu i rano lużny stolec.pomocy co robić ????

Witam serdecznie,

Diagnostykę biegunek rozpoczyna się od wynik badań laboratoryjnych, które miała Pani już wykonane. W przypadku tej dolegliwości ważne jest nie tylko ilość stolców, ale także czy w stolcu pojawia się krew lub śluz. Pod uwagę bierze się objawy towarzyszące - ból brzucha, gorączka, chudnięcie. Analizuje się także czynniki nasilające, jak stres, niektóre pokarmy (np. produkty mleczne), przyjmowane leki lub istniejące już schorzenia.

Przyczyn może być bardzo wiele, np. zespół jelita nadwrażliwego czy choroby zapalne ( choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego); zespoły złego wchłaniania (np. nietolerancja laktozy lub celiakia), infekcje przewodu pokarmowego.

Jeśli dotychczasowe wyniki badań nie wskazały na konkretną przyczynę dolegliwości należy prowadzić dalszą diagnostykę, w tym kolonoskopię oraz pobranie wycinka na mikroskopowe zapalenia jelit.

Bez ustalenia konkretnej przyczyny nie można podjąć żadnych działań, bo nie wie Pani co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. A stosowanie własnych metod lub leków bez wiedzy lekarza nie pomoże, a dodatkowo może pogorszyć obecny stan. Proszę też zwrócić uwagę, że zbyt duża ilość błonnika pokarmowego w diecie osoby z wrażliwymi jelitami może być przyczyną luźnych stolców. Ewentualnie może Pani ograniczyć jego ilość, a potem stopniowo go zwiększać i sprawdzić, czy to nie jest przyczyną problemów.

Zapraszam także do zapoznania się z materiałami na stronie naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann