Dlaczego miewam te bóle brzucha nad ranem?

Mam pytanie Dlaczego od około 7 lat budzę się raz na jakiś czas z bólem brzucha nad ranem? Ból ustępował po załatwieniu się i zjedzeniu czegoś, jest zlokalizowany poniżej pępka, ma miejsce raz na tydzień lub dwa zwykle. W kwestii rzeczy które mogą mieć znaczenie: Mam szybką przemianę materii, więc muszę co około 3 godziny jeść Stolec jest często ze śluzem W czerwcu miałem często zgagę Często się stresuje, mam nerwicę lękową Jem zwykle kanapki Kolację jem o 23 Mam alergię na mleko i kakako ale objawy nie pokrywały się z momentami gdy jadłem te produkty Dziś z kolei lekko mnie boli cały dzień i przez to już się zły zrobiłem, do tego słyszę przelewanie i różne podobne dźwięki Więc jutro idę do lekarza ale proszę o jakieś wskazówki co to może być Mam 21 lat, jestem mężczyzną, mam tak od 14 około roku życia

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że odczuwa Pan tak długotrwałe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na pewno taka sytuacja obniża komfort życia i budzi pewien niepokój o stan swojego zdrowia.

Istotnym by było znalezienie dokładnej przyczyny takich objawów, więc należałoby się skupić na diagnostyce. Analizując opisane dolegliwości, trudno jest jednoznacznie określić źródło takiego stanu. Możliwe, że wskazana nerwica lękowa jest pośrednią przyczyną problemów ze strony przewodu pokarmowego. Stany lękowe oraz długotrwały stres mogłyby nasilać dolegliwości brzuszne, jak uczucie przelewania, ból w podbrzuszu, a także zgagę.

Jednakże obecność śluzu w stolcu oraz długotrwałość tych objawów mogłyby wskazywać na choroby o podłożu zapalnym, jak choroba Leśniowskiego – Crohna, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Niewykluczone również, że mogłaby rozwijać się choroba trzewna, czyli celiakia.

Najważniejszym krokiem byłoby wykonanie gastro- i kolonoskopii, a także analizy ogólnej kału wraz z badaniem obecności na krew utajoną. Istotna byłaby też pełna morfologia krwi wraz z CRP oraz próbami wątrobowymi.

Zalecamy, zatem skonsultować się z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu, diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pana stan zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna-tych-produktow-powinienes-unikac/2

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-gluten

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.