Dlaczego miewam wodniste biegunki?

Dzień dobry mam pytanie od czego może być wodnista biegunka wraz z bólem brzucha bulgotaniem oraz nudnościami przeważnie dzieje się to w nocy, iść do lekarza czy wziąć jakieś tabletki
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozwolnienie, które utrzymuje się przez dłuższy czas, wymagają interwencji lekarskiej.

W pytaniu pisze Pani, że dokuczają obecnie biegunki, które mają wodnistą konsystencję. Przeważnie ma to miejsce w nocy. Jest to dla Pani uciążliwe i zapewne powoduje dyskomfort związany z normalnym funkcjonowaniem.

Przyczyn takiego stanu można wymienić kilka. Przede wszystkim będą to zaburzenia czynnościowe jelit, np. zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego – Crohna. Kolejno takie objawy mogą być spowodowane polipami czy uchyłkami jelit. Warto też wspomnieć o stylu życia oraz sposobie odżywiania, jaki Pani utrzymuje. Szczególnie chodzi tu o poziom stresu w trakcie dnia oraz radzenia sobie z nim. Ponadto dieta także ma ogromne znaczenie. Spożywanie pokarmów wysoko przetworzonych, zawierających dużo chemicznych składników oraz nieregularne posiłki nie są obojętne dla kondycji jelit. Jeśli objawy są dla Pani mocno dokuczliwe, to można podjąć próbę kontaktu z lekarzem rodzinnym bądź specjalistą gastrologiem. Z pewnością konieczne będzie wykonanie badań podstawowych takich jak: morfologii krwi, analizy moczu, poziomu prób wątrobowych, trzustkowych czy analizy stolca na stopień strawienia, czy obecność krwi utajonej. Te badania dadzą już wiele wskazówek na temat stanu Pani jelit. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, to może zlecić też USG jamy brzusznej czy badanie kolonoskopowe bądź gastroskopowe. Mając pełen obraz sytuacji, można będzie wdrożyć odpowiednie leczenie. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladu-pokarmowego

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.