Dlaczego miewam te bóle po lewej stronie?

Co może oznaczać nawracający (2/3 razy w tygodniu) promieniujący ból lewej strony zaczynający się od miejsca pod żebrami, ciągnący się przez lewe biodro, pośladek, pachwinę, udo, kolano, aż do kostki? Najbardziej odczuwalny ból jest w miejscu pod żebrami (dolna lewa część pleców), biodrze, pośladku, udzie, kolanie i kostce.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany z opisanymi objawami. Najważniejszym krokiem byłoby ustalenie dokładnej przyczyny takiego stanu zdrowia i wdrożenie właściwego leczenia.

Przyczyn takich dolegliwości może być wiele, a nie zawsze muszą oznaczać coś niepokojącego. Nie wspomniała Pani, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Należy podkreślić, że niektóre preparaty mogą powodować różne objawy bólowe.

Bardzo istotne jest określenie dokładnej lokalizacji dolegliwości bólowych. Ból po lewej stronie brzucha, pod żebrami promieniujący w dolne partie ciała może być związany z jelitami. Najczęściej towarzyszy chorobom czynnościowym i zapalnych jelita grubego, jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego – Crohna, czy celiakia. Niekiedy obecność uchyłków jelita grubego może nasilać takie objawy.

Ponadto warto podkreślić, że problemy z niestrawnością oraz zaleganie gazów może prowadzić do podobnego bólu po danej stronie ciała.

Zalecone byłoby wykonanie przez Panią niektórych badań, aby można było wykluczyć poważniejsze choroby. Warto więc wykonać USG jamy brzusznej, kolonoskopię, a także pełną morfologię wraz z czynnikami zapalnymi i próbami wątrobowymi.

Z racji odległości, trudno jest ocenić całościowo Pani stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację z lekarzem internistą oraz gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

https://zdrowie.parenting.pl/choroba-lesniowskiego-crohna-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.