Jak poradzić sobie z luźnym stolcem u 56-latki?

Witam, Piszę w imieniu mojej mamy. Mama ma 56 lat i od ok 2 lat problemy z luźnym stolcem. Wyprożnienia pojawiają się nawet do 5 razy dziennie i są bardzo wodniste. Codziennie słychać głośne przelewanie w brzuchu. Nie towarzyszą temu bóle. Mama była już na badaniu kału, krwi i wszystko jest w porządku. Jest także po wizytach u gastrologa i badaniu kolanoskopii, również wszystko w porządku. Lekarz przepisał leki, jednakże nie przynoszą one super efektów. Co jeszcze możemy zrobić? Dodam, że rozważaliśmy również wdrożenie diety. Zdecydowanie dolegliwości są większe po zjedzeniu np cebuli. Jednakże nawet zmiana diety na lekkostrawna nie powoduje że problem znika. Martwię się, prosimy o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sama lekkostrawna dieta może nie pomóc, jeśli mama cierpi na alergię lub nietolerancję pokarmową. Wówczas dolegliwości mogą pojawiać się po zjedzeniu określonych produktów – nawet tych uważanych za zdrowe i lekkostrawne. Warto więc byłoby wykonać badania w tym kierunku, a więc badania na nietolerancję i alergię pokarmową. W tym celu można odwiedzić dietetyka, który podpowie Państwu, jak one wyglądają i gdzie można je wykonać.

Luźne stolce nie muszą oznaczać jednostki chorobowej. Czasami przyczyną jest po prostu długotrwały stres. Mama powinna więc zadbać o spokojny tryb życia i unikać sytuacji stresowych.

W takich przypadkach często dochodzi do zespołu jelita drażliwego, w którym luźne, wodniste stolce mogą występować na przemian z zaparciami. Towarzyszyć im może wspomniane przez Panią przelewanie w brzuchu, wzdęcia lub uczucie niepełnego wypróżnienia. Więcej informacji na temat tego schorzenia znajdzie Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Inne możliwe powody to: choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli gastrolog nie widzi nic niepokojącego, wówczas warto udać się do dietetyka lub w dalszej kolejności do psychologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.