Czy luźny stolec w ciągu dnia jest powodem do obaw?

Witam, od jakiegoś czasu miewam luźne stolce naprzemian z normalnym. Jest taki dzień, że wszystko jest w porzadku później następnego dnia wypróżniam się max 3 razy z czego 2 razy jest raczej stolec luźniejszy. Nie mam żadnych innych objawów nie dostrzegam krwi ani nic innego stolec zazwyczaj normalnie się spuszcza tak zwana spluczka. Nie towarzyszyły mi bule brzucha czy czegokolwiek. Jestem bardzo znerwicowana osoba, która bardzo się stresuje. Szczerze nie jadłem też zbyt zdrowo, nje zażywałem witamin. Od tego miesiąca zacząłem zdrowo się odżywiać, zażywać witaminy itp, ale myślę, że to za szybko na jakąś zmianie. Moje pytanie jest następujące czy mam powody do obaw ? Że względu na mój stres i tak umowie się na wizytę u lekarza rodzinnego, ale chciałbym chociaż wiedziec przed wizytą czy luźny stolec raz na dzień jest powodem do obaw ?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

luźne stolce mogą, ale nie muszą świadczyć o jednostkach chorobowych. Takie objawy mogą występować również na skutek silnego stresu lub nieodpowiedniej diety.

Oczywiście warto wykonać badania diagnostyczne w tym kierunku, aby sprawdzić swój ogólny stan zdrowia. W przypadku diagnozowania luźnych stolców przydatne są również badania na nietolerancje pokarmowe, USG jamy brzusznej lub badania endoskopowe, takie jak kolonoskopia. Opisane przez Pana objawy mogą także wskazywać na zespół jelita drażliwego. Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Warto udać się nie tylko do lekarza rodzinnego, ale również gastrologa, który pomoże Panu znaleźć przyczynę tak często występujących luźnych stolców.

Inne pytania o luźne stolce umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nagle-zaczelam-miec-luzne-stolce,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-a-mozliwosc-wystepowania-chorob,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-wykonac-w-przypadku-luznych-stolcow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.