Jak dalej postępować po usunięciu włoska z piersi?

Wczoraj wytarłam brudną pęsetą o bluzę i wyrywałam włoski z wokoło sutków. Na lewej piersi jeden włosek był z uszkodzonym nadskórkiem dopiero za 3 razy wyrwałam go. Na stoliku gdzie była pęseta były jedzenie, opakowania, które spadły na podłogę. Pęseta jest wyłącznie moja i tylko ja korzystam z niej. Wcześniej miałam na tej samej piersi kulkę wewnątrz skóry na piersi obok skutka. Chyba to był syf. Na skórze było ciemno różowe plamka a w nim ta kulka. Dotykając bolało. Później znikło. Mam lewą piersi większą od prawej i ta lewa jest na dół, a prawa do góry i są piersi na zewnątrz skierowane bez biustonosza. A przed pandemią miała na tej samej piersi miałam torbiel, który znikł. Czy jest prawdopodobieństwo dostać raka piersi? W mojej rodzinie nikt nie chorował na raka piersi i inne nowotwory. Teraz tylko w rodzinie tato miał operację usuwania nowotworu jelita grubego. Mam nadwagę i tryb siedzący. Mam 25 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

użycie brudnej pęsety nie powinno doprowadzić do groźnych konsekwencji, choć skóra w tym miejscu może być zaczerwieniona lub podrażniona.

Uważamy, że powinna Pani udać się do ginekologa, który oceni piersi i ewentualnie zleci dodatkowe badania. Jeśli zmiany skórne na piersiach będą wymagały konsultacji dermatologicznej, to ginekolog przekieruje Panią do dermatologa.

Objawami raka piersi mogą być: zmiany skórne, powiększone węzły chłonne pachowe, asymetria piersi, zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej lub wyczuwalne guzki. Po zbadaniu Pani lekarz będzie mógł określić to ryzyko. Proszę pamiętać, że piersi nie zawsze są symetryczne.

Inne pytania z podobnej tematyki umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyrywanie-wloskow-rosnacych-wokol-sutkow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-asymetria-piersi-moze-sie-wyrownac-w-najblizszym-czasie-u-19-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/asymetria-piersi-i-torbiel-w-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.