Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy muszę pilnie usunąć ten guzek z piersi?

Dobry wieczór Posiadam w piersi guzek o cechach gruczolako- włókniaka o wym.23x22x9mm wczoraj dowiedziałam się z testu że jestem w ciąży. Nie wiem czy usunięcie tego z piersi jest bezpieczne proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam
KOBIETA, 30 LAT 3 miesiące temu

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

gruczolakowłókniaki to łagodne nowotwory piersi, które zaleca się usuwać (zwłaszcza kobietom po 25. roku życia) niejako na wszelki wypadek. Odnotowuje się nieco zwiększone ryzyko zezłośliwienia u kobiet z nowotworową historią w rodzinie. Jednak jest to rzadkość – niekiedy lekarze zalecają tylko obserwację guzka, zwłaszcza gdy ten nie przekracza średnicy 4 cm i nie powoduje żadnych dolegliwości. Wskazaniem do usunięcia są, poza wspomnianym bólem czy rozmiarem guza, asymetria piersi bądź szybkie rozrastanie się gruczolakowłókniaka.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/gruczolakowlokniak.

Natomiast co do usunięcia gruczolakowłókniaka, to ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu, zwłaszcza jej I trymestr. Niemniej na ten temat koniecznie powinna Pani porozmawiać z lekarzem, musi być Pani przygotowana także na to, że z uwagi na wpływ hormonów na pojawienie się tego typu guza w piersi, bardzo często gruczolakowłókniaki rozrastają się okresie ciąży (a także i menopauzy).

Być może przydatne okażą się także odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-gruczolakowlokniak oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-to-jest-gruczolakowlokniak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy