Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy guz w piersi i bolesność piersi to rak?

Witam serdecznie! Mam 20 lat. W 2008 roku wyczułam w lewej piersi w pobliżu węzłów chłonnych guza. Nigdy wcześniej nie badałam piersi, jednak, gdy wstałam rano, poczułam ostry ból. Natychmiast udałam się do lekarza, zrobiono mi biopsję i usg piersi. Wykryto, że guz jest w kształcie podobnym do trójkąta, ma wymiary 0,9 na 2,0 cm. Po spotkaniu z lekarzem niewiele zrozumiałam, powiedział że w tej chwili nie stwierdza raka, ale skierował mnie na następną biopsję za pół roku oraz namawiał do usunięcia. Jednak w momencie wykonywania biopsji byłam w ciąży (początki), dlatego nie miałam kolejnego badania. W czasie karmienia piersią często tworzyły mi się "zatory" w piersi, miałam wysoką temperaturę, dlatego karmiłam dziecko jedynie 4 mies. Od kilku miesięcy nie karmię, jednak odczuwam bardzo silny ból w okolicach guza. Za 1,5 miesiąca mam wyznaczoną kolejna wizytę, jednak chciałabym się dowiedzieć, czy mam duże powody do obaw? Czy wycięcie guzka nie spowoduje powstawanie nowych? Słyszałam, że w niektórych przypadkach, po wycięciu guza, który miał być zmianą łagodną, lekarze musieli usunąć całą pierś? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Modyfikacja czynników ryzyka raka piersi

Witam serdecznie!

Guz o dużych rozmiarach, stwarzający dolegliwości bólowe u młodych osób, to zazwyczaj tzw. gruczolakowłókniak. Jest to guz zasadniczo łagodny, natomiast po pierwsze - ulega stałemu wzrostowi, przez co może osiągać duże rozmiary oraz powodować ucisk otaczających tkanek, a po drugie - czasami, choć rzadko, może podlegać zezłośliwieniu. Stąd zalecenia - jeśli guz jest sporych rozmiarów (> 1 cm) zazwyczaj zaleca się go usunąć, a jeżeli istnieją przeciwskazania do zabiegu (np. brak zgody na zabieg) - należy go obserwować.

Odpowiadając na Pani pytania - wycięcie guza nie powoduje powstania nowych. Natomiast u niektórych osób istnieje indywidualna skłonność do powstawania gruczolakowłókniaków i może się zdarzyć, że pomimo usunięcia jednego z nich, mogą pojawiać się kolejne.

Jeżeli chodzi o drugie pytanie - na pewno nie ma wskazań do usunięcia całej piersi w przypadku zmiany łagodnej! Czasami, jeżeli istnieją wątpliwości co do charakteru guza, kieruje się pacjentkę na wycięcie guza z tzw. badaniem śródoperacyjnym - patolog w trakcie operacji ocenia guz w badaniu histopatologicznym, i jeżeli stwierdza, że to jednak nowotwór złośliwy, to usuwa się pierś.

Jeżeli chodzi o Pani aktualne dolegliwości bólowe - mogą wynikać np. z powiększenia się guza rozpoznanego wcześniej (guz powiększa się w wyniku działania hormonów, więc zwykle rośnie podczas ciąży), trzeba też sprawdzić, czy nie jest to spowodowane ewentualnym stanem zapalnym (częste po karmieniu piersią).

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy