Guz w piersi 18-latki - czy to może być rak?

Mam 18 lat. Niedawno wykryłam w lewej piersi guz. Poszłam więc do lekarza, on poweiedział mi, że mam go co najmniej 2 lata, i ma on 5 cm. Zlecił mi USG i biopsję. Boję się, że mam raka!

Witam serdecznie!

W Pani wieku rak piersi jest bardzo mało prawdopodobny. Większość guzów piersi to zmiany łagodne. Guzem osiągającym duże rozmiary, tak jak u Pani, jest najczęściej tzw. gruczolakowłókniak - guz łagodny, powstający zazwyczaj w wyniku zaburzeń hormonalnych. Leczeniem w przypadku dużych rozmiarów guza jest  jego usunięcie. Wynika to głównie z tego, że duży guz może uciskać wrażliwą tkankę piersi i powodować dolegliwości bólowe.

Pozdrawiam serdecznie