Guz w piersi - czy to już rak?

Witam. Mam 19 lat. Przez pół roku bagatelizowałam guza w piersi, który mi urósł do śr. 5 cm. Ostatnio nawet pobolewa. Bardzo się boję, że to rak, gdyż siostra mojej mamy miała raka. Jestem umówiona do onkologa, ale muszę długo czekać i chciałabym wiedzieć, czego mam się spodziewać. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Na pewno istotne jest obciążenie rodzinne. Guz, szczególnie takiej wielkości, na pewno wymaga uwagi i diagnostyki, choć niekoniecznie musi być złośliwy. U mlodych osób, częste jest występowanie tzw. gruczolakowłókniaka - guza łagodnego, ale mogącego szybko rosnąć nawet do dużych rozmiarów, spowodowanego zazwyczaj zmianami hormonalnymi.

Myślę, że skoro ma Pani dłuższy termin oczekiwania na wizytę do onkologa, warto byłoby odwiedzić na początek ginekologa, który wykona USG i będzie mógł wstępnie powiedzieć coś na temat charakteru guza i ewentualnie zalecić biopsję.

Pozdrawiam serdecznie i proszę dać znać po wizycie.