Guz w piersi - drugie pytanie

Pani Doktor, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Podrążę jeszcze trochę, jeśli moźna. Czy lepiej od razu usunąć guzek, nie czekając aż stanie się złośliwy? W rodzinie mojego taty było kilka osób, które zmarły na raka, tata też jest chory (nie było przypadku raka piersi), więc wydaje mi się, że moje szanse na nowotwór są dość duże. Od 10 lat biorę betabloker, a czytałam, że przeciwdziałają one przerzutom raka piersi - czy to prawda? Jakie badania powinnam wykonać (oprócz biopsji?)? Kto jest w takim przypadku lekarzem prowadzącym: ginekolog? lekarz rodzinny? onkolog? Z góry dziękuję za odpowiedź. Witam. Mam 41 lat. Ostatnie USG wykryło guzek, opis jest następujący: "Sutki o przewadze utkania gruczołowego. W sp na godz. 10 7 mm guzek o wyglądzie FA? + pojed. mikrotorbielka 3,5 mm. Poza tym zmian ogniskowych litych ani torbielowatych nie uwidoczniono. Węzły pachowe niepowiększone. BAC do rozważenia." Oczywiście, mam już umówioną wizytę po skierowanie na biopsję, ale do tego czasu chciałabym się dowiedzieć, czy w moim wieku gruczolakowłókniak (bo mam nadzieję, że to jest ten guzek) jest zjawiskiem naturalnym, czy zagrożenie nowotworem jest większe niż u młodych kobiet. Od 10 lat biorę pigułki antykoncepcyjne, czuję się dobrze, nie odczuwam bólu w piersiach, brodawki wyglądają normalnie, nie wyczuwam guzka palcami. Badania USG robię od 2 lat, wcześniej wychodziły tylko torbiele. Bardzo proszę o odpowiedź, bo trochę się tym denerwuję, a do wizyty lekarskiej jeszcze kilka tygodni... słowa kluczowe: gruczolakowłókniak piersi guz piersi guzek piersi badania. Lekarz Agnieszka Barchnicka Witam serdecznie, Gruczolakowłókniaki to najczęściej występujące łagodne guzy piersi. Ponieważ z racji wieku zbliża się Pani do okresu najczęstszego występowania złośliwych nowotworów piersi, konieczna jest weryfikacja guza. Jeżeli wstępna diagnoza się potwierdzi, można pozostawić guzek do obserwacji (co 6 miesięcy) lub usunąć, ponieważ gruczolakowłókniaki (rzadko, ale jednak) mogą ulegać zezłośliwieniu. Z zaleceń, po 40 roku życia wskazane jest także wykonywanie badania mammograficznego co 2 lata, choć w Pani przypadku, kiedy dominuje utkanie gruczołowe w piersi bardziej miarodajnym badaniem będzie jednak USG. Pozdrawiam serdecznie

41 LAT ponad rok temu

Witam ponownie!

Zdania wśród onkologów co do konieczności usuwania gruczolakowłókniaków są podzielone. Uważa się, że wskazaniami do usunięcia takiego guza są: wyczuwalność w badaniu palpacyjnym, szybki wzrost guza oraz dolegliwości bólowe. Ryzyko zezłośliwienia tego guza szacowane jest na 2-3%, a więc bardzo niewielkie. Jeżeli chodzi o ryzyko genetyczne, to jednak najbardziej obciążającym czynnikiem jest zachorowanie na raka piersi, niż na inne nowotwory.

Moim zdaniem powinna Pani znaleźć się pod opieką onkologa lub ginekologa-onkologa (jeżeli jest taka możliwość). Z badań dodatkowych - jak już wcześniej wspomniałam biopsja cienkoigłowa, a jeżeli wynik będzie wątpliwy - biopsja gruboigłowa lub faktycznie już wtedy usunięcie guza. Można także pokusić się o mammografię, ale uważam, że przy sutkach o budowie typowo gruczołowej może nie mieć wartości klinicznej.

Odnośnie beta-blokerów - faktycznie nie tak dawno pojawiły się doniesienia, że pacjentki przyjmujące beta-blokery mogą być aż o 70 procent mniej zagrożone zgonem z powodu raka piersi niż chore na raka piersi, które nie brały beta-blokerów. Są to natomiast wstępne doniesienia, które muszą być potwierdzone w odpowiednich badaniach klinicznych i na razie nie zaleca się standardowo stosowania tych leków u pacjentek z rakiem piersi, jeżeli nie ma u nich potrzeby z pierwotnych wskazań, jakimi są choroby układu sercowo-naczyniowego.

Pozdrawiam serdecznie