Dlaczego cały czas nawracają łagodne guzy piersi?

Dzień dobry, mam 29 lat. Jestem po trzech operacjach łagodnych guzów piersi. Ostatnią operację miałam w październiku, a dzisiaj w usg znowu wyszło, że mam 4 guzy nowe. Czemu tak się dzieje? Mam przy tym anemię. Usg brzucha jest dobre, tylko wątroba powiększona trochę. Jakie badania jeszcze powinnam wykonać - mamografia i biopsja wykazują guzy łagodne. Proszę o pomoc.
29 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie precyzuje Pani, jaki rodzaj guzów łagodnych rozpoznano, niemniej zgodnie z tym, co Pani pisze, mogę domniemywać, że chodzi o gruczolakowłókniaki. Gruczolakowłókniaki są jednymi z najczęstszych łagodnych guzów piersi, występujących u młodych kobiet. W wielu przypadkach, tak jak u Pani, występują w sposób mnogi. Guzy tego rodzaju wykazują stałą tendencję wzrostową, czasami mogą osiągać duże rozmiary i uciskać prawidłową tkankę piersi, powodując bolesność.

Zazwyczaj, jeżeli guz jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, zaleca się jego usunięcie. Alternatywą jest stała kontrola i obserwacja, z wykonaniem biopsji cienkoigłowej, ponieważ niekiedy guzy tego rodzaju mogą (rzadko, ale jednak) ulegać zezłośliwieniu.

Inną sprawą wydaje się anemia (nie przedstawiła pani wyników morfologii, więc nie wiadomo jak nasilona) oraz powiększenie wątroby. Diagnostykę można rozpocząć u lekarza rodzinnego, który pokieruje Panią ewentualnie do specjalisty lub zaleci badania dodatkowe.

Pozdrawiam serdecznie